Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Po odkryciu radu przez Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie świat rzucił

Po odkryciu radu przez Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie świat rzucił się do wykorzystywania nowego pierwiastka, póki kilka dekad później nie zdano sobie w pełni sprawy z zagrożeń z nim związanych. 
Niektóre zastosowania były sensowne, choć oczywiście z perspektywy czasu niebezpieczne, jak świecące zegarki czy zabawki.
Część była tylko skutkiem mody, jak zawierające rad karty do gry czy ubrania ze wzbogaconej nim wełny i jedwabiu. Rad był tak popularny, że jego nazwę umieszczano nawet na produktach, które go nie zawierały jak masło czy mąka, bądź zawierały jego normalnie występujące w środowisku ilości, jak woda mineralna Borjomi (sprzedawana także dziś, chociaż już z inną strategią marketingową).
Niestety, większość była jednak sprzedawana pod hasłem ich rzekomych właściwości leczniczych, mających pomagać na wszelkie dolegliwości, od reumatyzmu do zmarszczki i siwe włosy.
Wśród nich były: radioaktywne słodycze (czekolada, praliny czy kakao), pieczywo, kosmetyki, czopki, pasty do zębów oraz wzbogacona radem woda i urządzenia do jej własnoręcznego wzbogacania (sprzedano ich setki tysięcy), a także zabiegi w salonach spa.
Wykorzystywano też inne radioaktywne pierwiastki jak uran czy radon, nie były jednak tak popularne. 
Zapoczątkowana wówczas praktyka wykorzystania radonu do inhalacji i kąpieli w nasączonej nim wodzie, przetrwała do dzisiaj w niektórych uzdrowiskach i spa (również w Polsce). Współcześnie twierdzenia o leczniczym skutku takich zabiegów opierają się na hipotezie hormezy radiacyjnej (korzystnym wpływie małych dawek promieniowania). Stoi ona w sprzeczności z modelem LNT, powszechnie przyjmowanym przez organizacje badające i regulujące kwestie promieniowania, zgodnie z którym nawet niewielkie dawki promieniowania są szkodliwe. Jednak niezależnie od przyjętego modelu, przy okazjonalnych zabiegach tego rodzaju, wpływ na ludzkie zdrowie będzie zaniedbywalny.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…