Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Cesarz Wespazjan był osobną niezwykle akuratną i oszczędną. Swoje cechy

Cesarz Wespazjan był osobną niezwykle akuratną i oszczędną. Swoje cechy przełożył na życie publiczne. Zreformował finanse państwa, przede wszystkim wzmocnił skarb, który został mocno zrujnowany za Kaliguli i Nerona.
Rzymscy historycy Swetoniusz i Kasjusz Dion przytaczają słowa Wespazjana – pecunia non olet (pieniądze nie śmierdzą), które na zawsze przeszły do historii. Wespazjan wprowadził ok. 70 roku n.e. podatek od toalet publicznych. Krytykowany m.in. przez własnego syna Tytusa za zajmowanie się tak niepoważnymi aspektami gospodarki, miał odpowiedzieć właśnie: „pecunia non olet”.

Swetoniusz tak opisuje sytuację: „Syn Tytus wypomniał mu, że nawet na urynę nałożył podatek. Cesarz przyłożył mu do nosa pieniądze ściągnięte jako pierwsza rata, zapytując, „czy nie razi go zapach?” Na jego odpowiedź przeczącą rzekł: „A przecież to z uryny”.

Według innych źródeł sentencja ta miała zostać wypowiedziana nie w związku z podatkiem od toalet, ale za sprawą podatku nałożonego na garbarzy gromadzących mocz do celów przemysłowych, m.in. oczyszczania skór.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…