Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Tunel Tytusa w Turcji ma 1,4 km długości i powstał w I wieku n.e. Jest on

Tunel Tytusa w Turcji ma 1,4 km długości i powstał w I wieku n.e. Jest on dowodem na olbrzymie umiejętności inżynieryjne antycznych Rzymian.
Budowa tego tunelu miała na celu zabezpieczenie portu niedaleko antycznego miasta Seleuceia Pieria i uchronienie go przed powodziami i zalewaniem.

Zdaniem UNESCO, tunel jest jedną z najwspanialszych pozostałości inżynieryjnych Rzymian w regionie, nie tylko ze względu na rozmiar, ale i pomysłowość.
Budowa tunelu Tytusa ani nie została rozpoczęta, ani zakończona za panowania cesarza Tytusa (79-81 n.e.). Właściwe prace konstrukcyjne rozpoczęły się za rządów jego ojca Wespazjana, a zakończyły za cesarza Antoninusa Piusa w połowie II wieku n.e.

Wewnątrz tunelu znaleźć można kamienną inskrypcję: „Divus Vespasianus et Divus Titus F.C.”, którą w luźnym tłumaczeniu przetłumaczymy Boskiemu Wespazjanowi i Boskiemu Tytusowi, którzy zapoczątkowali powstanie. Napis sugerować może, ze inicjatorami konstrukcji byli obaj cesarze. Dalej wzdłuż kanału znaleźć możemy imię Antoninusa Piusa, za którego budowa została zakończona.
Tunel obecnie znajduje się w mieście Samandag-Cevlik, w Turcji. Budowla ciągnie się na długości 1,4 km i wydrążona jest w kamieniu.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…