Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Kaszubi należą do najbardziej lojalnych wobec Polski mniejszości narodowo-językowych.

Kaszubi należą do najbardziej lojalnych wobec Polski mniejszości narodowo-językowych. – Kaszubi należą do najbardziej lojalnych wobec Polski mniejszości narodowo-językowych. To na konferencji w Wersalu dwóch działaczy kaszubskich przeforsowało dołączenie Kaszubszczyzny do odrodzonego państwa polskiego, gwarantując mu dostęp do morza. I chociaż postawa władz II RP wobec Kaszubów daleka była niekiedy od idealnej, nie złamało to ścisłego związku, jaka mniejszość ta odczuwała względem Polaków.

Już w grudniu 1939 r. powstał Gryf Kaszubski, protoplasta słynnego Gryfu Pomorskiego — organizacja ruchu oporu o głęboko katolickim charakterze — i to mimo faktu, że niemiecki okupant początkowo traktował Kaszubów zdecydowanie lepiej od etnicznych Polaków, uważając ich za łatwych do zgermanizowania. Gdy nadzieje te okazały się płonne, Kaszubów zaczęto masowo zamykać w obozie koncentracyjnym w Sztutowie,  a 12 tysięcy przedstawicieli kaszubskiej elity rozstrzelano w lesie pod Wejherowem.

Po wojnie Kaszubów na celownik wzięły władze stalinowskie, podjudzając pomorskich Polaków przeciwko rzekomo proniemieckiej mniejszości. I chociaż po 1956 r. ucisk komunistyczny nieco zelżał, reżim nadal nieufnie spoglądał na wrogo doń nastawionych, konserwatywnych Kaszubów. Wywodzący się spośród nich Lech Bądkowski, wybitny polski patriota i bohater kampanii wrześniowej (odznaczony m.in. orderem Virtuti Militari przez Władysława Sikorskiego w 1941 r.) został pierwszym rzecznikiem Solidarności.

Dopiero po przełomie 1989 r. Polska mogła odwdzięczyć się kaszubskim obywatelom, wiernym jej na dobre i złe. W wielu pomorskich szkołach do dziś organizowane są zajęcia z języka i kultury kaszubskiej, dwujęzyczne nazwy miejscowości są tam powszechne, a przybywający na organizowane co roku w pomorskich miastach zjazdy Kaszubów goście zawsze mogą liczyć na ciepłe przyjęcie ze strony etnicznie polskich mieszkańców.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…