Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W Rosji panuje pogląd, że sierpień jest wyjątkowo pechowym miesiącem dla

W Rosji panuje pogląd, że sierpień jest wyjątkowo pechowym miesiącem dla – W Rosji panuje pogląd, że sierpień jest wyjątkowo pechowym miesiącem dla tego kraju. Powstał nawet termin "Проклятье августа" - sierpniowa klątwa. Według tej teorii, od czasu upadku ZSRR Rosję w sierpniu miały nawiedzać liczne nieszczęścia, takie jak:
19-21 sierpnia 1991 r. - pucz moskiewski, próba obalenia Michaiła Gorbaczowa
7 sierpnia 1994 - katastrofa tamy w Baszkirii, zginęło 29 osób, zniszczone zostały 4 osady
31 sierpnia 1996 r. - kończy się I wojna czeczeńska, Czeczenia ogłasza niepodległość, którą de facto utrzymuje do 1999 r.
17 sierpnia 1998 r. - początek kryzysu finansowego w Rosji
2 sierpnia 1999 - islamskie bojówki wkraczają do Dagestanu, rozpoczyna się II wojna czeczeńska; 31 sierpnia rozpoczynają się zamachy na budynki mieszkalne w Rosji
12 sierpnia 2000 r. - katastrofa atomowego okrętu podwodnego Kursk
19 sierpnia 2000 r. - czeczeńscy bojownicy zestrzelili śmigłowiec Mi-26, zginęło 127 osób
7-12 sierpnia 2008 r. - wojna rosyjsko-gruzińska
17 sierpnia 2009 r. - katastrofa w Sajano-Szuszeńskiej Elektrowni Wodnej
2010 r. - pożary lasów w Rosji
2014 r. - Zachód nakłada pierwsze sankcje na Rosję ze względu na jej udział w wojnie w Donbasie

Do tego dochodzą liczne katastrofy lotnicze, kolejowe i zamachy terrorystyczne.

Wg osób próbujących znaleźć logiczne wytłumaczenie dla takiego skupienia nieszczęść w jednym miesiącu, wynikają one z faktu, że sierpień to okres wakacyjny, kiedy ludzie tracą czujność, a system transportowy jest przeciążony do granic możliwości. Czynnikiem ma być też upalne rosyjskie lato. Jest to też dobry miesiąc dla wszelkiej maści operacji wojskowych, ze względu na dobre warunki pogodowe i długie dni .

Należy też podkreślić że tragiczne zdarzenia dotykały Rosję także przed upadkiem ZSRR. Np. w sierpniu 1914 r. rozpoczęła się I wojna światowa na froncie wschodnim, która dla Imperium Rosyjskiego skończyła się katastrofą militarną, rewolucją i rozpadem Carstwa. Również w sierpniu zaczęło się oblężenie Leningradu (22 sierpnia 1941 r.) i bitwa stalingradzka (23 sierpnia 1942 r.), którą ZSRR co prawda wygrał, ale kosztem ogromnych straty w ludziach i zniszczenia miasta.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…