Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Konstytucję 3 Maja uchwalono z naruszeniem obowiązujących wówczas przepisów

Konstytucję 3 Maja uchwalono z naruszeniem obowiązujących wówczas przepisów i obyczajów.

Wznowienie obrad Sejmu Czteroletniego, początkowo zaplanowane na 5 maja, potajemnie przesunięto na dwa dni wcześniej, przez co większość posłów i senatorów nie powróciła jeszcze na obrady z obchodów Wielkanocy (na sali było 182 osób spośród 500).
Chociaż projekt ustawy powinien być przekazany posłom na piśmie co najmniej 3 dni wcześniej, usłyszeli go dopiero w dniu głosowania, po czym przyjęto go bez żadnej dyskusji nad poszczególnymi zapisami (spośród których szczególny sprzeciw budziło zniesienie elekcyjności królów Polski i przekazanie dziedzicznego tronu dynastii Wettynów).

Nieformalnego sposobu uchwalenia konstytucji nie ukrywano zresztą. W słowach prowadzącego obrady marszałka sejmowego Stanisława Małachowskiego: "Poważam tych Kolegów, którzy względem tego Projektu różnego od Nas są zdania, i którzy na niego deliberacji żądli; lecz w dniu dzisiejszym, który się stanie dniem Rewolucji w Rządzie Naszym, a to dla zbawienia Ojczyzny, wszelakie formalności ustawać muszą. W gwałtownym niebezpieczeństwie, gwałtownego należy chwycić się lekarstwa.".

W dniu głosowania na ulice wyprowadzono wojsko.

Forma wprowadzenia konstytucji była głównym zarzutem pod jej adresem podniesionym w akcie założenia konfederacji targowickiej: "[...] na dniu 3 maja r. 1791 w rewolucję i spisek przemieniwszy się, nową formę rządu, za pomocą mieszczan, ułanów, żołnierzy, narzuconą sukcesję tronu postanowił [...]"
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…