Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W Układzie Słonecznym ciągle odkrywa się nowe, duże planetoidy. Jeśli takie

W Układzie Słonecznym ciągle odkrywa się nowe, duże planetoidy. Jeśli takie odkrycia nie biją konkretnych rekordów, rzadko zwracają większą uwagę. W zeszłym roku ogłoszono odkrycie dwóch nowych planetoid o średnicy ponad 600 km, czyli jak 1/20 średnicy Ziemi.

Są to "DeeDee" i "Ossos" (oficjalnie 2014 UZ224 i 2015 RR245; w tym drugim przypadku OSSOS to nazwa grupy badawczej, która tą planetoidę odkryła). Co ciekawego można o nich powiedzieć?

Na przykład to, że nadlatują z rejonów kosmosu, które są dla nas niewidoczne. Najdalszy zaobserwowany obiekt w Układzie Słonecznym jest w odległości ok. 103 jednostek, czyli 103 razy dalej od Słońca niż Ziemia. Dalej nie widzimy już nic - ani jednego znanego obiektu aż do najbliższej gwiazdy, czyli
 270 000 jednostek dalej! Wiemy jednak, że ten niezbadany obszar musi coś wypełniać: planetoidy, a może i duże planety, jak poszukiwana "Planeta 9".

"DeeDee" ostatnio była najbliżej Ziemi - co nie znaczy blisko - w XI wieku. "Ossos" - w XIV wieku. Od tego czasu odbyły podróż we wspomniane niewidoczne obszary Układu Słonecznego i już z niej powracają. "DeeDee" potrzebuje 1131 lat, aby okrążyć Słońce. "Ossos" - 732 lata.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…