Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym chroni nas wiatr słoneczny. Granica

Przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym chroni nas wiatr słoneczny. Granica tej ochronnej "bańki magnetycznej" znajduje się około 6 miliardów
 kilometrów od Słońca, poza układem planet. 

Niestety wiatr słoneczny również jest śmiercionośny
 i uniemożliwiłby powstanie i przetrwanie jakiejkolwiek formy życia. Na szczęście chroni nas przed nim kolejne, ziemskie pole magnetyczne, które jest swego rodzaju ewenementem. 

Ziemia wyróżnia się tym, że jako planeta ma płynne jądro zewnętrzne, które składa się z żelaza i niklu. Płynne jądro obraca się z nieco inną prędkością wokół osi Ziemi,
 niż cała reszta planety. Skąd ta anomalia?

Do niedawna niewyjaśnione było to, dlaczego ciekłe jądro obraca się z inną prędkością. Dziś wiadomo, że wynika to z tego, iż Ziemia posiada odpowiednio duży księżyc w odpowiednio niewielkiej odległości, który oddziałuje na nią grawitacyjnie w taki sposób, że wyhamowuje prędkość jej obrotu wokół własnej osi. Owo hamowanie odbywa się dzięki obecności odpowiedniej ilości płynnej wody na powierzchni planety. Poprzez "ciągnięcie" wody po jej powierzchni - pływy wody - planeta kręci się coraz wolniej. Doba staje się dłuższa mniej więcej o jedną tysięczną sekundy dziennie.

Hamowanie jest niewielkie, ale wystarcza jednak do tego, by powstała minimalna różnica między prędkością obrotu twardego płaszcza ziemi a prędkością obrotu ciekłego, żelaznego jądra, które na zasadzie bezwładności nie traci prędkości tak szybko jak reszta planety.
 Ta różnica prędkości działa na zasadzie prądnicy i wyzwala ładunek elektryczny, a każdemu ładunkowi elektrycznemu towarzyszy pole magnetyczne! 

W taki oto sposób ziemia uposażona jest w tarczę magnetyczną, która chroni ją przed niszczycielskim działaniem wiatru słonecznego, który z kolei chroni nas przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…