Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

Imhotepp

Zamieszcza fakty od: 12 lipca 2017 - 14:29
Ostatnio: 10 czerwca 2018 - 19:10
  • Faktów na głównej: 22 z 32
  • Punktów za fakty: 202
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
zarchiwizowany
Dysk genetyczny został znaleziony w Kolumbii, ma średnicę 22 centymetrów oraz waży ok. 2 kilogramy. Przedmiot ten został wyrzeźbiony w lidycie, osadowej skale krzemionkowej, składającej się z chalcedonu, kwarcu oraz pirytu. Na dysku pokazano proces powstania istoty ludzkiej: znajdują się tam organy reprodukcyjne mężczyzny oraz kobiety, moment poczęcia, rozwój płodu oraz narodzenie się niemowlęcia. Badacze szacują, że artefakt ten może mieć ponad 6000 lat.
W 1938 roku podczas prac wykopaliskowych pod Bagdadem niemiecki archeolog Wilhelm Konig natknął się na pewien tajemniczy przedmiot. Było to niewielkie gliniane naczynie, w środku którego znajdował się skorodowany miedziany walec. Niezależne eksperymenty wykazały, że obiekt ten działał jak bateria i wytwarzał prąd o niewielkim napięciu od 0,5 V do 2 V.
W styczniu 1936 roku egiptolog Walter Bryan Emery odkrył w Sakkarze mastabę Sabu, w której znajdował się pewien tajemniczy przedmiot. Obiekt ten ma 61 cm średnicy oraz 10 cm wysokości. Dysk składa się z płaskiej misy o okrągłym dnie z trzema delikatnie rzeźbionymi, zaokrąglonymi płatami umiejscowionym co 120 stopni. W środkowej części dysku znajduje się coś na kształt niewielkiej rury. W miejscach wygięcia płatów dysku, na jego obwodzie znajduje się pierścień okrągłego przekroju o średnicy ok. 1 cm. Do dziś nie wiadomo jakie było przeznaczenie tego obiektu. Niektórzy spekulują, że była to tylko misa lub waza na kwiaty, zaś inni że element jakiegoś zaawansowanego urządzenia.
W Chinach znajduje się co najmniej 100 piramid rozsianych po różnych prowincjach. Dokładna liczba nie jest znana, ponieważ przy wielu z nich nie przeprowadzono jeszcze prac wykopaliskowych. Niskie piramidy były budowane z kamienia, natomiast większe piramidalne struktury z ziemi oraz gliny. Zdaniem naukowców, konstrukcje te pełniły rolę grobowców dla cesarzy. Największe piramidy mają boki o podstawie 350 metrów oraz są wysokie na 48 metrów.
Starożytny Egipt słynie z piramid oraz Sfinksa, jednak niewykluczone, że istniała tam jeszcze bardziej nadzwyczajna budowla. Zdaniem starożytnych historyków tzw. Labirynt przerastał swoją świetnością nawet wielką piramidę w Gizie. Labirynt miał się znajdować w Hawarze i mieścił ponad 3000 pomieszczeń, w tym korytarze i sale z bogatymi ozdobieniami. Labirynt miał mieć wymiary 304 na 244 metry. Nie wiadomo kto i kiedy go zbudował. W 2008 roku grupa naukowców dzięki georadarom odkryła zarys budowli znajdującej się pod piaskiem - być może niedługo labirynt zostanie odkopany.
poczekalnia
Zigguraty to budowle sakralne tworzone przez Sumerów. Podstawę zigguratu wznoszono z suszonych cegieł, natomiast zewnętrzne ściany tarasów wykonywano z cegieł wypalanych. Z tarasu na taras prowadziły pochylnie rampy albo schody. Liczba pięter zigguratu wahała się od 2 do nawet 7. Budowlę zwieńczała świątynia lub kaplica, która wg Sumerów była miejscem odwiedzanym przez bogów. Najwyższy ziggurat miał 91 metrów wysokości i ustępował w starożytności tylko egipskim piramidom.
Sigirija to zespół pałaców oraz fortyfikacji zbudowany na szczycie prawie 200-metrowej skały. Rozkład budowli w Sigiriji został zaplanowany od samych podstaw, a plan terenu jest uznawany za bardzo rozbudowany oraz pomysłowy. Całość budowli zawierała domy mieszkalne, zbiorniki na wodę, spichlerze oraz fortyfikacje, strzegące dostępu do środka. Sigirija jest datowana na V w.n.e. jednak do dziś nie wiadomo dokładnie w jaki sposób została zbudowana.
Kompleks budowli Longyou składa się z 24 sztucznie wydrążonych jaskiń. Budowle te są zadziwiających rozmiarów, gdyż każda grota ma powierzchnię ok. 1000 metrów kwadratowych, a sufity wznoszą się na wysokość aż 30 metrów. Całkowity obszar jaskiń przekracza 30.000 metrów kwadratowych. W jaskiniach znajdują się równomiernie rozmieszczone filary podtrzymujące sufit, a ściany, sufit oraz kamienne kolumny są jednolicie ozdobione śladami dłuta w szeregu równoległych rowków. Do dziś nie wiadomo kto i dlaczego zbudował te struktury.
Dzięki nowym odkryciom udało nam się potwierdzić istnienie już ponad 3700 planet pozasłonecznych, znanych też jako egzoplanety. Większość z nich znajduje się bardzo daleko od Ziemi, jednak niektóre są położone w naszym najbliższym kosmicznym sąsiedztwie. Najbliższe planety takie jak Proxima b, Ross 128b lub YZ Cet d znajdują się w odległości od kilku do kilkunastu lat świetlnych od Ziemi.
Sfera Bernala to pomysł kolonii kosmicznej, w której mogłoby zamieszkiwać nawet 30 tysięcy ludzi. Projekt opracował w 1929 roku fizyk i futurolog John Desmond Bernal. Sferyczna skorupa o średnicy 16 km zostałaby wypełniona powietrzem dzięki cienkościennym zbiornikom ciśnieniowym. Cała konstrukcja miałaby się obracać 2 razy na minutę, przez co dzięki sile odśrodkowej powstałaby sztuczna grawitacja. Oprócz domów mieszkalnych w Sferze znajdowałyby się także znajdować pola uprawne oraz części przemysłowe i inżynieryjne.