Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

Imhotepp

Zamieszcza fakty od: 12 lipca 2017 - 14:29
Ostatnio: 4 lutego 2018 - 18:52
  • Faktów na głównej: 14 z 23
  • Punktów za fakty: 120
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
poczekalnia
Kompleks budowli Longyou składa się z 24 sztucznie wydrążonych jaskiń. Budowle te są zadziwiających rozmiarów, gdyż każda grota ma powierzchnię ok. 1000 metrów kwadratowych, a sufity wznoszą się na wysokość aż 30 metrów. Całkowity obszar jaskiń przekracza 30.000 metrów kwadratowych. W jaskiniach znajdują się równomiernie rozmieszczone filary podtrzymujące sufit, a ściany, sufit oraz kamienne kolumny są jednolicie ozdobione śladami dłuta w szeregu równoległych rowków. Do dziś nie wiadomo kto i dlaczego zbudował te struktury.
poczekalnia
Sfera Bernala to pomysł kolonii kosmicznej, w której mogłoby zamieszkiwać nawet 30 tysięcy ludzi. Projekt opracował w 1929 roku fizyk i futurolog John Desmond Bernal. Sferyczna skorupa o średnicy 16 km zostałaby wypełniona powietrzem dzięki cienkościennym zbiornikom ciśnieniowym. Cała konstrukcja miałaby się obracać 2 razy na minutę, przez co dzięki sile odśrodkowej powstałaby sztuczna grawitacja. Oprócz domów mieszkalnych w Sferze znajdowałyby się także znajdować pola uprawne oraz części przemysłowe i inżynieryjne.
W zaginionej metropolii Majów znanej jako El Mirador znajdują się monumentalne piramidy. Dawno temu miejsce to zamieszkiwało 100 000 ludzi, jednak w pewnym momencie w 150 r. n.e. wszyscy postanowili opuścić to miasto. Piramidy z El Mirador charakteryzowały się tym, że miały po 3 szczyty. Jedna ze znajdujących się tam piramid, La Danta, jest większa niż wielka piramida w Gizie.
poczekalnia
UY Scuti to największa gwiazda w kosmosie - jej promień jest 1700 razy większy niż Słońca. Z kolei WR 102 to najgorętsza gwiazda w kosmosie - na jej powierzchni panuje temperatura 210.000 °C, podczas gdy na Słońcu 'zaledwie' 5500 °C. R136a1 to najbardziej masywna gwiazda o masie aż 315 Słońc. Z kolei HD 140283 to najstarsza znana nam gwiazda, która powstała tuż po Wielkim Wybuchu.
poczekalnia
Magnetary to gwiazdy neutronowe posiadające niezwykle silne pole magnetyczne. Te zadziwiające obiekty są najsilniejszymi znanymi magnesami we Wszechświecie – miliony razy mocniejszymi niż najsilniejsze magnesy na Ziemi. Magnetar posiada tak silne pole magnetyczne, że jest w stanie wyrwać całe żelazo z ludzkiej krwi z odległości kilku tysięcy kilometrów. Bąble Fermiego to tajemnicza formacja o niesamowitych rozmiarach. Niezwykłe bąble rozciągają się na odległość ok. 50 tysięcy lat świetlnych i znajdują się bezpośrednio powyżej oraz poniżej centrum naszej galaktyki. Powstały dzięki supermasywnej czarnej dziurze i promienują w zakresie gamma.
Na terenie Peru znajduje się niezwykła struktura nazywana Moray. Monumentalna konstrukcja składa się z koncentrycznych tarasów i jest położona o 150 metrów poniżej linii wzgórz. Do dziś nie wiadomo jaką funkcję spełniała ta budowla. Zdaniem naukowców mogło to być laboratorium rolnicze, w którym budowniczy badali wpływ klimatu na wzrost roślin uprawnych. Inni badacze sugerują, że mogło to być miejsce kultu lub obserwatorium astronomiczne. Moray do dziś zachwyca swoimi geometrycznymi kształtami.
Wg naukowców ok. 4.5 mld lat doszło do wielkiego zderzenia pomiędzy Ziemią oraz planetą Theią. W wyniku ogromnej kolizji z wyrzuconego materiału skalnego powstał Księżyc. Planeta Theia została z kolei zniszczona, a oś obrotu Ziemi została przechylona.
poczekalnia
Na hiszpańskiej wyspie Minorka znajduje się prawie 2000 megalitycznych budowli. Najciekawsze z nich to tzw. taule, czyli obiekty w kształcie litery T. Mają do 5 metrów wysokości, a rekordowy waży 25 ton. Do dziś nie wiadomo jaką funkcję mogły pełnić te budowle. Co ciekawe, są bardzo podobne do struktur z Gobekli Tepe datowanych na ponad 10.000 lat.
poczekalnia
Dzięki nowym odkryciom udało nam się potwierdzić istnienie już ponad 3500 planet. Jednymi z najciekawszych takich obiektów są tzw. planety okołopodwójne. Są to takie planety, które orbitują wokół obu składników gwiazdy podwójnej. Hipotetyczni mieszkańcy takich światów mieliby spektakularny widok na niebie obserwując 2 słońca.
Mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Sulawesi opowiadają niezwykłe historie o tajemniczych istotach, które dawno temu przybyły do nich z nieba. Na całej wyspie rozsianych jest ponad 400 megalitycznych posągów przedstawiających dziwnie wyglądające humanoidalne istoty. Wg relacji, dziwne istoty poruszały się w powietrzu za pomocą czegoś co określano jako 'latający dom z metalu'. Co ciekawe, na pobliskiej wyspie Flores istniały opowieści o niewielkich owłosionych istotach, które miały mieszkać głęboko w lasach - odkrycie szczątków Homo Floresiensis potwierdziło te relacje. Starożytni ludzie potrafili przechowywać informacje sprzed nawet 13 000 lat za pomocą opowieści ustnych. Być może w opowieściach o dziwnych istotach z Sulawesi też kryje się ziarno prawdy.