Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

Remiqius

Zamieszcza fakty od: 7 lutego 2014 - 10:24
Ostatnio: 14 lutego 2017 - 22:37
  • Faktów na głównej: 33 z 39
  • Punktów za fakty: 992
  • Komentarzy: 8
  • Punktów za komentarze: 3
 
Przed meczem siatkówki Serbia i Czarnogóra - Polska odegrano dwa hymny bardzo podobne do siebie. Hymn Polski i Jugosławii (potem Serbii i Czarnogóry) oparte są na motywach tej samej melodii ludowej do której Józef Wybicki napisał w 1797 roku tekst Mazurka Dąbrowskiego a później słowacki poeta Samo Tomášik w roku 1834 napisał tekst wszechsłowiańskiej pieśni rewolucyjnej "Hej Słowianie". W czasie II Wojny Światowej była ona jedną z ulubionych piosenek jugosłowiańskich partyzantów a w 1945 stała się oficjalnym hymnem Jugosławii. Dzisiaj zarówno Serbia jak i Czarnogóra mają inne hymny. Serbowie wrócili do historycznego hymnu "Bože pravde (Sprawiedliwy Boże)" z nieco zmodyfikowanym tekstem. Hymnem Czarnogóry jest teraz pieśń ludowa "Oj, svijetla majska zoro (O, jasna majowa jutrzenko)".
Klip wyborczy Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.
Israel „Iz” Kamakawiwoʻole Urodził się i mieszkał na Hawajach. Poza nimi stał się popularny dzięki wydanemu w 1993 albumowi Facing Future. Utwór, który znalazł się na nim, Somewhere Over the Rainbow oraz What a Wonderful World, został użyty w wielu filmach a także programach telewizyjnych i reklamach. Ważył 343 kilogramy przy wzroście 188 cm. Ze względu na problemy zdrowotne wywołane nadwagą był kilkakrotnie hospitalizowany. Zmarł w Centrum Medycznym w Queen's w Honolulu pośrednio z powodu znacznej otyłości i związanymi z nią chorobami układu oddechowego. W dniu pogrzebu opuszczono flagę do połowy masztu, zaś trumnę z drzewa koa wystawiono na widok publiczny w budynku Kapitolu w Honolulu. Zaszczyt ten spotkał go jako jedyną osobę niebędącą urzędnikiem państwowym, a trzecią w ogóle. W ceremonii pożegnalnej uczestniczyło dziesięć tysięcy osób. Tysiące osób przybyły na ceremonię rozsypania jego prochów na Oceanie Spokojnym w Mākua Beach 12 lipca 1997. Z powodu swojego pogodnego usposobienia Kamakawiwoʻole był często nazywany „Łagodnym Olbrzymem”. Znany był z miłości do Hawajów i ich mieszkańców oraz mieszkanek.
zarchiwizowany
Założeniem festiwalu jest jego ludyczny charakter oraz próba prezentacji współczesnych widowisk kuglarskich i cyrkowych z kręgu nowego cyrku. Podczas tego bezpłatnego wydarzenia ulice miasta ożywają za sprawą ulicznych artystów, odbywają się spektakle oraz warsztaty z popularnych dyscyplin kuglarskich. Impreza obejmuje także przedstawienia teatralne, cyrkowe przedstawienia uliczne angażujące publiczność, występy buskerów ożywiające przestrzeń miasta oraz performance i instalacje(np. slackline). W dniach 14-16 sierpnia 2016 roku odbędzie się jego III edycja.