Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

dziki415

Zamieszcza fakty od: 6 grudnia 2015 - 0:41
Ostatnio: 27 maja 2018 - 21:13
  • Faktów na głównej: 9 z 10
  • Punktów za fakty: 173
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
Serenada na orkiestrę smyczkową G-dur jest jedną z najbardziej znanych kompozycji Wolfganga Amadeusa Mozarta. Została napisana w 1787 roku w Wiedniu. Utwór jest typowym przykładem rokokowej muzyki rozrywkowej. Beztroski w charakterze, stoi w sprzeczności z kłopotami i cierpieniami, jakie były udziałem Mozarta w ostatnich latach życia.
Kankan powstał dzięki młodym pannom/dziewczętom, które same szyły sukienki i tańczyły w miastach dla rozrywki i dla "przypodobania się". Swoją popularność ugruntował przez paryskie teatrzyki variétés. Charakterystycznymi dla tego tańca są takie figury akrobatyczne, jak szpagat, gwiazda, wyrzut prostej nogi do góry. Początkowo wywoływał oburzenie obrońców moralności. (charakterystyczny fragment rozpoczyna się od 7:20)
Biografowie Beethovena nie są zgodni co do tego, kim była tytułowa Eliza. Według jednej z teorii, oryginalny tytuł brzmiał "Für Therese", jako że adresatką utworu miała być znajoma kompozytora i córka jednego z lekarzy wiedeńskich, Therese Malfatti. W 1810 r. kompozytor oświadczył się jej, ona zaś oświadczyny odrzuciła, a w roku 1816 została żoną szlachcica i urzędnika Wilhelma von Droßdika. Inna wersja mówi, że Eliza była słynną "Nieśmiertelną Ukochaną", do której Beethoven napisał swój słynny list, a której tożsamości biografom nigdy nie udało się ustalić. Kiedy kompozycję opublikowano w 1865 r., jej odkrywca Ludwig Nohl nadał jej tytuł "Dla Elizy", pod którym znana jest do dziś. Według innej teorii Elizą była sopranistka Elisabeth Röckel.
Koncert na fortepian z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w tonacji e-moll, skomponowany przez Fryderyka Chopina w 1830 roku. Pierwsze wykonanie miało miejsce 11 października 1830 r. w Warszawie.
Cwał Walkirii - Cwał Walkirii wstęp do aktu III dramatu muzycznego pt. "Walkiria" skomponowanego przez Richarda Wagnera – fragment użyty także w filmie pt. „Czas apokalipsy” reżyserii Francisa Forda Coppoli
Walc kwiatów (1892) jest utworem muzyki orkiestrowej z drugiego aktu "Dziadku do orzechów", baletu skomponowanego przez Czajkowskiego. "Walc kwiatów" jest bardzo popularny. Grany jest na różnych instrumentach i ich kombinacjach. Walt Disney użył walca w filmie animowanym "Fantasia".
V symfonia Ludwiga van Beethovena należy do najsłynniejszych i najczęściej wykonywanych utworów muzyki poważnej. Powstawała bardzo długo, na przestrzeni lat 1804-1808. Symfonia, przede wszystkim otwierający ją motyw, jest powszechnie znana i często występuje w kulturze popularnej, bywa m.in. wykorzystywana jako dźwięk dzwonka w telefonach komórkowych czy podkład muzyczny w reklamach.
Marsz Żałobny Chopin napisał 28 listopada 1837 roku - w przededniu rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Dzieło można więc rozumieć jako ekspresję uczuć związanych ze smutkiem spowodowanym narodową klęską. "Marsz", mimo zubożenia jego odbioru w popkulturze, wyraża dużo więcej uniwersalnych emocji. Przeżycia, jakie możemy z nim utożsamić dotyczą zarówno klęski ojczyzny, jak i śmierci bliskiej osoby, czy nawet niepowodzenia werterowskiej miłości.
Symfonia została po raz pierwszy wykonana publicznie 7 maja 1824 roku w Wiedniu. Jej premiera spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Beethoven, który z powodu całkowitej głuchoty nie był już w stanie dyrygować swoim dziełem, stał podczas koncertu za plecami dyrygenta, tyłem do publiczności. Nie mógł zatem zauważyć burzliwych owacji po zakończeniu utworu. Według anegdoty przekazanej przez sekretarza kompozytora Antona Schindlera, podeszła do niego wówczas śpiewaczka Karolina Unger i odwróciła go w stronę publiczności, a kompozytor bardzo się wzruszył.

1