Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Grób Michała Drzymały, który poprzez

Grób Michała Drzymały, który poprzez prowadzony spór
z Królestwem Prus stał się symbolem walki
z germanizacją w zaborze pruskim.

Na początku XX wieku Michał Drzymała stał się sławny w Europie z powodu ciągnącego się przez blisko 4 lata sporu z władzami pruskimi dotyczącego możliwości wybudowania domu na zakupionej od niemieckiego kupca działce. 

Pruskie prawo wymagało uzyskania zgody administracji państwowej na wzniesienie budynku. Realizujące politykę germanizacji władze wybiórczo wykorzystywały ten przepis na niekorzyść ludności polskiej. W tej sytuacji Drzymała kupił wóz cyrkowy, w którym zamieszkał. Władze pruskie chciały ten wóz usunąć, argumentując, iż stojący w jednym miejscu przez ponad 24 godziny wóz jest domem. Drzymała systematycznie, codziennie przesuwał ów wóz na niewielką odległość, co dało mu argument, iż jako pojazd ruchomy nie podlegał przepisom prawa budowlanego. Przez kilka lat trwała sądowo-administracyjna walka, w której stosowano kruczki prawne. Władze pruskie zaczęły nękać Drzymałę za drobne uchybienia i w końcu udało im się usunąć wóz. 

Po tym Drzymała zamieszkał w lepiance, którą wkrótce po tym zburzono ze względu na naruszenie przepisów przeciwpożarowych. W tej sytuacji Drzymała był zmuszony sprzedać działkę. Drzymała ostatecznie nabył inną parcelę, ze starym domem, na remont którego niepotrzebna była zgoda urzędów.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…