Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Św. Stanisław ze Szczepanowa,

Św. Stanisław ze Szczepanowa, biskup i męczennik jest jednym z głównym patronów Polski, pod wezwaniem którego znajduje się w Polsce ponad 300 parafii, 3 archidiecezje i 4 diecezje.
Mało znany jest natomiast fakt, iż św. Stanisław był prawdopodobnie zdrajcą Polski, za co został zabity poprzez poćwiartowanie przez ówczesnego władcę, Bolesława Śmiałego.

O zdradzie pisze już Gall Anonim, który mimo przychylności Kościołowi już 30 lat po śmierci biskupa tak wspomina:
„Wiele mu to bowiem (Bolesławowi Śmiałemu) zaszkodziło, gdy przeciw grzechowi grzech zastosował i za zdradę wydał biskupa na obcięcie członków. My zaś nie usprawiedliwiamy biskupa-zdrajcy, ani nie zalecamy króla, który tak szpetnie dochodził swych praw”.

Św. Stanisław miał rzucić klątwę na króla Bolesława, który dążył wtedy do zjednoczenia Królestwa Polski, rozbitego po śmierci Bolesława Chrobrego. Klątwa nie miała w tym okresie wyłącznie charakteru symbolicznego. Zgodnie z prawem kościelnym oznaczała wyjęcie spod prawa
i przeznaczenie jej adresata na zagładę. 

Według niektórych teorii, św. Stanisław miał działać na usługach skonfliktowanego z Kościołem cesarza niemieckiego - Henryka IV. Świadczyć może o tym fakt, iż św. Stanisław uznał powołanego przez Henryka IV antypapieża, dokonując równocześnie zdrady na prawowitym papieżu - Grzegorzu VII. 

Co ciekawe, wiedza o zdradzie św. Stanisława była powszechnie znana przez władze Polski w okresie międzywojennym. Ówczesny rząd wysłał nawet list do Watykanu z prośbą o wykluczenie biskupa-zdrajcy z pocztu świętych oraz zaprzestaniu głoszenia jego kultu, na co ówczesny papież bez żadnego oporu przystał. Procedurę wykluczenia zahamował jednak wybuch II wojny światowej.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…