Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Widoczne na wykonanym w podczerwieni

Widoczne na wykonanym w podczerwieni zdjęciu niebieskie plamy pośrodku to świadectwo jednej z największych katastrof ekologicznych w historii Stanów Zjednoczonych.

Osiedle Love Canal powstało w miejscowości Niagara Falls w latach 50. i 60. w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na mieszkania w tej okolicy. Jego nazwa pochodziła od biegnącego tam dawniej kanału im. Williama Love'a. Początkowo życie w Love Canal toczyło się normalnie. Wkrótce jednak zaczęły się niepokojące zjawiska.

W okolicy wzrosła liczba zachorowań na raka i choroby wątroby, układu nerwowego, nerek itd. Większa była też liczba noworodków z wadami wrodzonymi. Dzieci, które bawiły się w kałużach w okolicach szkoły wracały do domu z dziwnymi ranami przypominającymi poparzenia. Jednak dopiero wiosną 1978 r. mieszkańcy zdali sobie w pełni sprawę z powagi sytuacji. Z gruntu zaczęła wypływać ciemna, cuchnąca maź, a w niektórych miejscach ziemia odsłoniła skorodowane beczki.

Okazało się, że osiedle zbudowano... na składowisku odpadów toksycznych.

Firma Hooker Chemical Company kupiła ten teren w latach 40., wykorzystując niedokończony kanał do składowania odpadów przemysłowych. Gdy składowisko się zapełniło, zasypano je gliną i pozwolono, by zarosło. Kiedy inwestorzy kupili ten teren pod zabudowę, HCC uprzedziła ich, że na terenie składowane są chemikalia, ale mimo to zbudowano tam liczne domy jednorodzinne, a nawet szkołę - w bezpośrednim sąsiedztwie trujących śmieci.

Odpady zawierały m.in. kwasy, ługi, rozpuszczalniki, kwasy tłuszczowe, resztki farb i lakierów i dioksyny. W sumie pod Love Canal zalegało 21.000 ton odpadów trujących. Na początku do środowiska przedostawała się niewielka ich ilość, ale obfite opady śniegu i odwilż wiosną 1978 rozmyły glinę, a przesiąkająca do gruntu woda zaczęła wypierać odpady na powierzchnię.

Mieszkańcy Love Canal rozpoczęli kampanię mającą na celu uznanie osiedla za rejon klęski ekologicznej. W końcu w sierpniu 1978 r. prezydent Jimmy Carter przystał na ich postulaty. Dzięki temu rodziny otrzymały fundusze na przesiedlenie (inaczej musiałyby opuścić Love Canal na własny koszt) i większość z nich opuściła osiedle, zmieniając je w miasto-widmo.

Mimo iż podjęto działania, by zabezpieczyć odpady przed dalszym przesiąkaniem do środowiska, składowisko pozostało na miejscu - próba przeniesienia chemikaliów mogła skończyć się jeszcze gorszym skażeniem. 

Katastrofa w Love Canal odbiła się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych i doprowadziła do nasilenia się ruchów pro-ekologicznych i zaostrzenia norm przechowywania materiałów niebezpiecznych.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…