Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym

Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego. Funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 r.















Został utworzony  w obrębie Wolnego Miasta Gdańska, w miejscowości Sztutowo, 36 km od Gdańska. Teren otoczony był ze wszystkich stron zbiornikami wodnymi: od zachodu Wisłą, od południa i wschodu: Zalewem Wiślanym, od północy: Morzem Bałtyckim.


















Obóz Stutthof stanowił jeden z głównych instrumentów, służących do masowej eksterminacji ludności. W czerwcu 1944 r. włączono go do realizacji „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, nabrał więc charakteru obozu masowej zagłady. Liczbę więźniów ocenia się na ok. 110-127 tys. osób pochodzących z 26 krajów, w tym 49 tys. kobiet i dzieci.














KL Stutthof nie znalazł się w akcie oskarżenia w czasie procesów norymberskich. W okresie od 25 kwietnia do 31 maja 1946 w Gdańsku odbyła się jednak seria czterech procesów prowadzonych przez władze polskie i radzieckie, w których sądzono 85 członków załogi obozu, łącznie z komendantem i obozowymi kapo. Zapadło kilkanaście wyroków śmierci i kary od kilku miesięcy więzienia do dożywocia.




















Obecnie na terenie obozu w miejscowości Sztutowo znajduje się powstałe w 1962 r. Państwowe Muzeum Stutthof, obejmujące zachowaną część budynków i wyposażenia.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…