Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Dziwna wojna (siedząca wojna ) - określenie używane w odniesieniu do sytuacji,

Dziwna wojna  (siedząca wojna ) - określenie używane w odniesieniu do sytuacji, jaka miała miejsce na początku II wojny światowej na froncie zachodnim po wypowiedzeniu przez Francję i Anglię w dniu 3 września 1939 wojny Trzeciej Rzeszy.











Brytyjczycy nazywali ją jeszcze czasem Bore War (nudną wojną),
co było żartobliwym nawiązaniem do wojen burskich - Boer Wars.
Liczne dywizje francuskie oczekiwały na działania Niemców wierząc, że umocnienia Linii Maginota uchronią Francję przed podzieleniem losu Polski. Działania lądowe Francuzów ograniczały się do nielicznych patroli na przedpolu niemieckiej Linii Zygfryda. Niemcy z kolei zajmowali stanowiska na Linii Zygfryda, przygotowując po podbiciu Polski wojska do dalszych
działań ofensywnych.
Sytuacja na „linii frontu” była niekiedy komiczna. Po stronie francuskiej ustawiano np. plakaty o treści - „Prosimy nie strzelać. My nie strzelamy”. W odpowiedzi po stronie niemieckiej pojawiał się napis - „Jeśli wy nie strzelacie, to i my nie będziemy strzelać”.

W tym okresie przybyły do Francji siły lądowe Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego. Działania na niewielką skalę prowadziło jedynie lotnictwo alianckie, bombardując przygraniczne fabryki oraz dokonując nieskutecznych nalotów na niemiecką flotę. Przez początkowy okres jednakże lotnictwo zrzucało głównie ulotki nad miastami niemieckimi. Obie strony wykonywały loty rozpoznawcze, w czasie których dochodziło do walk powietrznych. Dochodziło też do walk na morzu (przede wszystkim bitwa u ujścia La Platy).
„Dziwna wojna” zakończyła się 10 maja 1940, kiedy to Niemcy zaatakowali Holandię, Belgię i Luksemburg, a kilka dni później przerwali umocnienia francuskie.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…