Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Czy wojskowy emblemat "Trupia czaszka" (Totenkopf) wywodzi się

Czy wojskowy emblemat„Trupia czaszka” (Totenkopf) wywodzi się z Oleśnicy?

Książę wirtembersko-oleśnicki Sylviusz Nimrod, założył w roku 1652 Zakon Trupiej Czaszki (Orden des Totenkopfes). Rycerze nowego zakonu (składającego się początkowo z członków rodziny i przyjaciół) mieli poświęcić się „badaniu tajemnic Boga i natury” i kontemplacji nad celem życia, zgodnie z maksymą „Vanitas vanitatum” (Marność nad marnościami). Jego członkowie nosili order w kształcie krzyża z napisem „Memento mori”, zawieszany na szyi na czarnej szarfie, a na co dzień na lewej ręce pierścień z trupią czaszką. Statut zakonu wyrażał tęsknoty do czegoś, brakującego w luteraniźmie. Po śmierci księcia zakon zaprzestał działalności. Trwały bezskuteczne próby jego wskrzeszenia (m.in. przez jego wnuczkę w 1709 r.
jako zakonu damskiego).

Okazuje się, że próby takie podjął także książę Wilhelm brunszwicko-oleśnicki ok. 1807-1809 r. Nie znamy jeszcze żadnych opisów odrodzenia tego zakonu. Ale najprawdopodobniej następstwem zainteresowania księcia stało się pojawienie wojskowego emblematu „Trupia czaszka”. Zatem w piwnicach zamku oleśnickiego, pod bokiem wojsk napoleońskich, szyto czarne mundury, a na czapkach umieszczano trupią czaszkę. Emblemat ten zaczęli nosić książę i około 1500-2000 jego żołnierzy. (...)
Po dojściu Hitlera do władzy, wspomniany emblemat ponownie wraca na czapki i kołnierze różnych formacji niemieckich, ale kojarzony jest przez Polaków i inne narody z mordercami. (więcej w źródle)
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…