Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Jaka była największa i najbardziej śmiercionośna, kontrolowana i nienuklearna

Jaka była największa i najbardziej śmiercionośna, kontrolowana i nienuklearna eksplozja?

W roku 1917 sytuacja Aliantów podczas Wielkiej Wojny nie była pomyślna. Przez państwa Trójporozumienia przeszła fala buntów (Anglia), a francuska ofensywa poniosła klęskę. Złą passę dopięło także pogrążanie się Rosji w chaosie i dojście bolszewików do władzy. Zaczęły dominować postawy, że Niemcy wygrają wojnę.
 
Brytyjczycy przejęli inicjatywę chcąc zadać ostateczny cios, który doprowadzi Oś do kapitulacji. W rejonie wiosek Messines-Wytschaete (niedaleko Ypres we Flandrii) znajdowały się bardzo silnie umocnione niemieckie pozycje, które wchodził klinem w Alianckie umocnienia. Brytyjscy minerzy zaczęli więc podkopywać się pod wrogie pozycje drążąc tunele w miękkiej, kredowej skale, sprawnie omijając przeszkody pod ziemią. Wybudowano w sumie 22 tunele o łącznej długości 8 kilometrów, w której założono 455 ton ładunku wybuchowego sporządzonego z bardzo silnego amonalu.

7 czerwca 1917 roku o godzinie 3:10 wybuchło 19 z 21 podłożonych min, które w ułamku sekundy zabiły 10 tysięcy żołnierzy niemieckich, a ciała dosłownie wyparowały. Huk był słyszalny 700 km dalej, w Dublinie.

Bitwa ostatecznie przechyliła szalę zwycięstwa na stronę państw Ententy.

Bardziej śmiercionośne były tylko bomby zrzucone na Japonię.

Zdjęcie przedstawia jeden z pozostawionych kraterów.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…