Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Antoni Cieszyński (ur. 31 maja 1882 w Oleśnicy, zamordowany z 3/4 lipca

Antoni Cieszyński (ur. 31 maja 1882 w Oleśnicy, zamordowany z 3/4 lipca 1941 we Lwowie) - polski profesor stomatologii, twórca stomatologii polskiej i jeden z jej światowych pionierów.

Prof. Antoni Cieszyński ogłosił drukiem 375 prac. Opublikowano je w 70 czasopismach naukowych świata w siedmiu językach, obejmujących wszystkie dziedziny stomatologii. W ramach dorobku naukowego na uwagę zasługują: opracowanie systematyki techniki rentgenowskiej intra-i ekstraoralnej, zastosowanie radioterapii w stomatologii, opracowanie metod iniekcyjnych do wszystkich gałęzi nerwu trójdzielnego.

Był twórcą nowoczesnych metod operacyjnych i rozpoznawczo-badawczych. Otrzymał wiele nagród i dyplomów, m.in. w 1936 roku otrzymał Złoty Medal i dyplom nagrody
im. W. O. Millera przyznawane przez Federation Dentaire Internationale (Międzynarodowy Związek Dentystyczny) rok wcześniej w Brukseli. Od roku 1923 redagował własne czasopismo Dentystyka Polska.

Aresztowany przez niemieckich okupantów w nocy z 3 na 4 lipca 1941, tuż po wkroczeniu Niemców do Lwowa, został bez sądu rozstrzelany na Wzgórzach Wuleckich wraz z grupą
25 polskich profesorów wyższych uczelni Lwowa.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…