Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Rytuał dojrzewania młodego Rzymianina polegał na zgoleniu brody i zdjęciu

Rytuał dojrzewania młodego Rzymianina polegał na zgoleniu brody i zdjęciu swojego bulla, amuletu noszonego w celu ochrony go przed złymi duchami i urokami w czasie niepełnoletności. Młody mężczyzna dedykował bullę bóstwom domowym, Larom. Następnie zakładał togę, tzw. toga virilis („toga męskości”), był zapisywany jako obywatel do cenzusu i zaczynał służbę wojskową. Cała ceremonia miała miejsce w czasie Liberaliów (17 marca), festiwalu na cześć boga Liber Pater, który uosabiał wolność polityczną i seksualną. Zdarzało się jednak, że datę wybierano indywidualnie.

Starożytne Rzymianki z kolei, w porównaniu do Greczynek, nie miały aż tak bogatych rytuałów przejścia w świat dorosłych. Dojrzewająca Rzymianka poświęcała swoją lalkę Artemidze, bogini wieku dziewczęcego lub też Afrodycie, w przypadku kiedy brała ślub. W czasie rytuału przejścia w świat dorosłych dziewczyna zakłada tunica recta („pionowa tunika”), którą zazwyczaj sama sobie przędła.

Rzymianki były według rzymskiej tradycji zobowiązane do pozostania dziewicami aż do ślubu. Z kolei mężczyźni bardzo często byli celowo zabierani do lupanarów, aby tam mogli stracić swoją cnotę z wyszkoloną nałożnicą.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…