Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Clara Immerwahr studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskała tytuł

Clara Immerwahr studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskała tytuł doktorski magna cum laude. Żadna kobieta przed nią nie osiągnęła tego na tej uczelni. Stopień naukowy wyróżniał ją wśród innych kobiet. Stał się intelektualną amazonką. Kobietą o ogromnych horyzontach. Nie było jej łatwo w czasach, kiedy kobieta winna zajmować się damskimi sprawami miast nauką, która wtedy ciągle jeszcze dla kobiet była nieoczywista i nieosiągalna. Pamiętajmy, że Clara urodziła się 1870 roku. Rok po uzyskaniu stopnia naukowego, czyli w 1901 roku wyszła za mąż za niesławnego albo nad wyraz sławnego – Fritza Habera.

Była jego tłumaczką i żoną. Przestała być kobietą czynu. Nikt już nie interesował się jej sposobami myślenia i intelektem. Była po prostu żoną Habera. Słynnego chemika i znanej osobistości. Fritz podczas pierwszej wojny światowej zajmował się gazami bojowymi. Objął kierownictwo nad wszystkimi badaniami w tej dziedzinie. Przyczynił się do śmierci wielu ludzi. Prowadził badania na żywych zwierzętach. Po użyciu gazów na froncie sam opisywał ich działanie obserwując umierających w cierpieniach żołnierzy. Clara potępiała pracę swoje męża i nie bała się mówić o tym publicznie.

Oczywiście nie wpływało to korzystnie na ich małżeństwo. Kiedy pod Ypres gaz wyprodukowany przez Habera zabił tysiące francuzów, Clara popełniła samobójstwo. Działo się to 1915 roku.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…