Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Podczas wojny w Wietnamie, wojsko USA rozpoczęło psychologiczną operację

Podczas wojny w Wietnamie, wojsko USA rozpoczęło psychologiczną operację „Wandering Soul” (ang. błąkająca dusza) przeciw Wietkongowi, polegającą na nocnym transmitowaniu spreparowanych dźwięków, na których było słychać początkowo motyw z buddyjskiego pogrzebu, później tylko przerażające paranormalne odgłosy i głos zmarłego Wietnamczyka mówiącego:

„Tatusiu, tatusiu, chodź ze mną, chodź. Tato! Tato!... Kto to, kto mnie woła? Moja córka? Moja żona?.. Twój ojciec wrócił do domu z tobą, moja córka, twój mąż wrócił do domu z tobą, moja żona. Ale moje ciało przepadło. Jestem martwy, moja rodzina... tragedia, jaka tragedia... moi przyjaciele, wrócę aby dać wam znać czy jestem martwy... jestem martwy. Jestem w piekle, po prostu w piekle... to była bezsensowna śmierć... jak bezsensowa, jak bezsensowa... kiedy uświadomiłem sobie prawdę było za późno, zbyt późno. Przyjaciele, póki żyjecie, wciąż jest szansa na pojednanie się z ukochanymi. Słyszycie co mówię... idźcie do domu, idźcie do domu przyjaciele. Spieszcie się... jeśli nie chcecie skończyć jak ja”.

W wierzeniach buddyjskich i plemiennych Wietnamu, ciało zmarłego musiało znaleźć się w ojczyźnie lub swoim domu, inaczej dusza nieboszczyka będzie bezcelowo się włóczyć. Amerykanie chcieli nagraniem wywołać dezercję
wśród żołnierzy Wietkongu, obawiających się o swój pośmiertny los, jednak nie wiadomo, czy operacja
przyniosła jakieś skutki.
Link do dźwięku znajduje się w źródle
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…