Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Muzeum Victoria w Australii oraz „Ancient Vine” stworzyli niesamowite animacje...

Muzeum Victoria w Australii oraz „Ancient Vine” stworzyli niesamowite animacje domu rzymskiego w 3D.

Wpierw film ukazuje atrium, czyli centralne miejsce każdego rzymskiego domus, który połączony był z fauces (wejście do domu) lub vestibulum (reprezentacyjny przedpokój). W atrium zabawiano gości, w związku z czym była to najbardziej ozdobiona część domu. Atrium określano także sekcją publiczną (pars urbana) z racji reprezentacyjnej funkcji miejsca. Nad atrium znajdował się prostokątny otwór w dachu (compluvium). Służył on do zbierania wody wimpluvium, oświetlania wnętrza oraz wentylacji domu. Czysta woda deszczowa z impluvium była
 wykorzystywana przez domowników.

Film skupia się następnie na pomieszczeniach domu połączonych bezpośrednio z atrium: cubicula (sypialnia), lararium (domowe sanktuarium), pokoje niewolników i służby oraz latryny. Izby te był często otoczone pobocznymi pokojami (alae), które prowadziły do triclinium (jadalni – dosłownie „pokój z trzema ławami”).

W domu znajdował się prywatny gabinet głowy domu (paterfamilias), nazywany tablinum. Na końcu domu znajdował się peristylium – otwarty dziedziniec, w którym bawiły się dzieci,
 a domownicy spacerowali. Taki prywatny park zwykle przyozdabiano fontannami, a niekiedy otaczano dodatkowymi pokojami lub jadalniami. Dziedziniec był połączony z culina (kuchnia) oraz z exedra, czyli dużym i udekorowanym w mozaiki podłogowe pokojem. Niektóre z domus posiadały na samym końcu wydzielony obszar zieleni nazywany hortus.

Na innym filmie podziwiać możemy dom Domicji Longiny (55-126 n.e.), żony cesarza Domicjana. Dom cesarzowej był większy od typowego rzymskiego domus. Posiadał nawet łaźnie (thermae).
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…