Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

6 czerwca 1891 roku powstało Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe

6 czerwca 1891 roku powstało Krakowskie 
Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe
- pierwsze pogotowie ratunkowe w Polsce 
i drugie w Europie (po wiedeńskim).


Impulsem do jego powołania były dwie tragedie z 1890 r. - pożar w składzie firmy Kretschmer w Rynku Głównym, w którym zginął m.in. właściciel firmy oraz pożar w aptece Wiśniewskiego na Stradomiu, w którym śmiertelnie poparzone zostały dwie osoby. Założycielem i pierwszym prezesem Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego był wybitny chirurg Alfred Obaliński.


Działalność Towarzystwa spotkała się z uznaniem całego społeczeństwa. Ilość członków wspierających nieustannie wzrastała. W 1908 tabor sanitarny stanowiły 4 karetki konne,
1 lektyka na gumowych kołach służąca do przewozu osób lżej poszkodowanych , 1 fotel składany, 4 pary noszy, 7 kuferków wypadkowych. Mimo niezwykłych wojennych przeciwności , jak braki finansowe, brak opatrunków, zdekompletowanie taboru, braki paliwa , stałe powoływanie lekarzy i personelu sanitarnego do wojska - Pogotowie nie wstrzymało ani przez jeden dzień swojej działalności. Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe ostatecznie swoją działalność zakończyło 13 maja 1950 roku.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…