Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Entuzjaści ludzkiej kolonizacji Marsa z roku na rok otrzymują coraz silniejsze

Entuzjaści ludzkiej kolonizacji Marsa z roku na rok otrzymują coraz silniejsze argumenty na poparcie realności swoich wizji. Temperatura na równiku w ciągu dnia osiąga poziomy komfortowe dla ludzkiego ciała, a lokalna doba (sol) jest jedynie o pół godziny dłuższa od ziemskiej. Koloniści na Czerwonej Planecie z pewnością znaleźliby zasoby słodkiej wody do picia oraz wspierania rolnictwa, jak również glebę zdolną wydawać plony, a perspektywa terraformingu całej planety celem wytworzenia realnej atmosfery i silnego pola magnetycznego na podobieństwo Ziemi wydaje się dziś dużo mniej szalona niż przed paroma dekadami. Niemniej jednak wciąż pozostaje jeden problem, którego choćby hipotetycznego rozwiązania nadal nikt nie zdołał przedstawić: sztucznej grawitacji. Wbrew temu, co oglądamy w filmach, produkcja siły zdolnej do przyciągania obiektów z prędkością 9.8 m/s do kwadratu, jak na Ziemi, to gigantyczne wyzwanie logistyczne, które nawet gdyby zostało ostatecznie opracowane, mogłoby przyczynić się do nieopłacalności całego projektu.

Współczesna nauka nie jest w stanie w stu procentach przewidzieć, jak zachowałoby się ciało ludzkie wystawione przez długi okres na działanie grawitacji o sile jednej trzeciej ziemskiej, jak ma to miejsce na Marsie. Marsjańscy koloniści w krótkim czasie najpewniej poginęliby bądź zamieniliby się w chodzące chucherka, dzień w dzień zmuszane do wielogodzinnych ćwiczeń, by być w stanie wykonywać podstawowe czynności. Taki kolonista po paroletnim pobycie nigdy nie mógłby wrócić na Ziemię, gdyż nasze przyciąganie po prostu by go zabiło. Mało też prawdopodobne, aby w takich warunkach mogłyby rodzić się zdrowe dzieci, o ile w ogóle doszłoby do zapłodnienia komórki jajowej kobiety, co również nie jest pewne.

Paradoksalnie grawitacja to bodaj jedyny aspekt przemawiający raczej za kolonizacją niezwykle niegościnnego dla wszelkiego życia Wenus - na tej planecie siła przyciągania wynosi bowiem aż 90% ziemskiej.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…