Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Ilya Erenburg był żydowskim propagandystą w ZSSR, który agitował do odwetowych

Ilya Erenburg był żydowskim propagandystą w ZSSR, który agitował do odwetowych ludobójstw przeciwko niemieckim cywilom w Prusach Wschodnich w 1944 roku. 

Apel autorstwa Erenburga rozprowadzany był w formie ulotki wśród żołnierzy Armii Czerwonej. Treść ulotki podżegała ich do traktowania ludności niemieckiej jako podludzi. 

Cytat:

"Niemcy to nie ludzie. Odtąd słowo Niemiec to dla nas najstraszniejsze przekleństwo. Odtąd słowo Niemiec odpala broń. Nie będziemy mówić. Nie będziemy się odgrażać. Będziemy zabijać. Jeśli nie zabiłeś w ciągu dnia choć jednego Niemca, twój dzień jest stracony. Jeśli myślisz, że za ciebie Niemca zabije twój sąsiad, nie pojąłeś grozy. Jeśli nie zabijesz Niemca, Niemiec zabije ciebie. On pojmie twoich bliskich i będzie męczyć ich w swoich nędznych Niemczech. Jeśli nie możesz zabić Niemca kulą, zabij go bagnetem. Jeśli na twoim odcinku jest zastój, jeśli czekasz na bój, zabij Niemca przed bojem. Jeśli zostawisz Niemca żywego, Niemiec powiesi rosyjskiego człowieka i zhańbi rosyjską kobietę. Jeśli zabiłeś jednego Niemca, zabij drugiego — nie ma dla nas niczego weselszego od niemieckich trupów. Nie licz dni. Nie licz wiorst. Licz jedno: zabitych przez ciebie Niemców. Zabij Niemca! — to prosi matka staruszka. Zabij Niemca! — to modlą się do ciebie dzieci. Zabij Niemca! — to krzyczy ojczysta ziemia. Nie spudłuj. Nie przepuść. Zabij!"

W innych publikacjach Erenburg używał analogii do zwierząt (“wściekłe psy”, “gady”, “skorpiony”) do opisania Niemców.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…