Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Jeżeli kiedykolwiek zostaniesz rozbitkiem na bezludnej wyspie bądź innym

Jeżeli kiedykolwiek zostaniesz rozbitkiem na bezludnej wyspie bądź innym odosobnionym obszarze, zapamiętanie kilku podstawowych zasad przetrwania może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią:

1. Bezpośrednio po zorientowaniu się w sytuacji zadbaj o bezpieczeństwo, wodę, schronienie oraz pożywienie w tej właśnie kolejności. Wbrew pozorom żywność będzie bowiem Twoją najmniej palącą potrzebą, a organizm poradzi sobie bez niej nawet dwa tygodnie.

2. Pod żadnym pozorem nie wpadaj w panikę i nie poddawaj się czarnym myślom. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach na pewno ktoś będzie próbował Cię szukać, choć może mu to zająć trochę czasu. Nie myśl o zabitych współpasażerach czy rozpaczających członkach rodziny. Skup się w stu procentach na przetrwaniu, udało się to wielu ludziom pozbawionym jakiegokolwiek doświadczenia w życiu w dziczy, uda się i Tobie.

3. Obok zdrowia fizycznego troszczyć musisz się również o kondycję psychiczną. Jeśli nawet zwyczajowo stronisz od towarzystwa, miej na uwadze, że brak możliwości kontaktu z jakąkolwiek drugą osobą może bardzo szybko doprowadzić Cię na skraj załamania nerwowego. Stworzenie wyimaginowanego przyjaciela, najlepiej mającego jakąś realną postać (pokroju Wilsona z "Cast Away"), ułatwi Ci pozostanie przy zdrowych zmysłach.

4. Ryzyko podejmuj tylko wtedy, gdy nie będziesz miał dostępu do żadnej bezpieczniejszej alternatywy. W dziczy nawet najdrobniejsze obrażenia mogą okazać się śmiertelne, postaraj się zawsze mieć na stopach choćby najprymitywniejsze obuwie, unikaj bezpośredniego kontaktu dłoni z potencjalnie niebezpiecznymi powierzchniami (typu kora drzew). Skaleczenia od razu przemywaj alkoholem bądź, w przypadku jego braku, odnalezioną świeżą wodą. Nie skacz i chodź powoli, patrząc na drogę: złamana noga to w Twojej sytuacji wyrok śmierci.

5. Niezależnie od poziomu rozpaczy nie pij alkoholu (który przy okazji służyć może do dezynfekcji ran): Twoje ciało wykorzysta resztki zasobów wody, by pozbyć się zawartych w wypitym trunku toksyn, a więc skończysz jeszcze bardziej spragniony niż wcześniej. To samo tyczy się moczu: jest on dla Twojego organizmu kompletnie zbędny.

6. Postaraj się jak najszybciej opanować technikę rozpalania ognia bez użycia jakichkolwiek narzędzi cywilizacyjnych (możesz znaleźć je na internecie). Nie jest to łatwe i z pewnością zabierze Ci sporo czasu, ale bez ognia Twoje szanse przetrwania spadną praktycznie do zera.

7. Pamiętaj, że nawet krystalicznie czysta woda ze źródła w głębi dżungli nie nadaje się bezpośrednio do picia. Dopiero zagotowanie jej gwarantuje pozbycie się praktycznie 100% wszelkich bakterii. Miej przy tym na uwadze, że zawarta w wodzie morskiej sól czyni ją niezdatną do picia nawet po zagotowaniu - w tym wypadku możesz postarać się co najwyżej o skroplenie do mniejszego naczynia oczyszczonej wody (sposoby znajdziesz w sieci).

8. Schronienie najlepiej stworzyć, znajdując pień drzewa, który można zaklinować między gałęziami drugiego, następnie oprzeć o nie grube patyki, po czym całość przykryć grubą mieszanką liści i błota. Bezpośrednio przed wejściem (choć nie za blisko) rozpalić otoczone kamieniami ognisko: jeśli znajdziesz w okolicy duży kamień o spłaszczonej powierzchni, wykorzystaj go jako "ściankę kominową", która ochroni płomień przed wiatrem z drugiej strony oraz skieruje ciepło na schronienie.

9. Do Twojej diety będą należały głównie owoce, ryby i robaki. Do najbardziej godnych zaufania owoców należą te twarde i trudno dostępne, te bardziej miękkie powinny wzbudzić Twoją podejrzliwość. Rozsmaruj sok z niepewnego owocu na grzbiecie dłoni oraz górnej wardze - jeśli w ciągu doby nie doczekasz się żadnej reakcji, spróbuj zjeść kawałek i odczekaj dalsze kilkanaście godzin, aby mieć solidną pewność, że dany owoc nadaje się do spożycia. Z zasady unikaj jagód, są zbyt niebezpieczne. Ryby złapać można łatwo, konstruując w trakcie przypływu na płyciźnie pułapkę z kamieni w kształcie litery V - gdy wody zaczną się cofać, ryby zostaną uwięzione. Oczywiście przed spożyciem musisz je ugotować, podobnie jak bogate w białka robaki. Zmuszenie się do przełknięcia niezbyt apetycznie wyglądających insektów niejednokrotnie może okazać się trudniejsze niż samo zbieranie pożywienia, ale pamiętaj - w Azji należą one do lokalnych przysmaków!

(Jeśli uda Ci się upolować jakieś zwierzę, pokrój jego truchło na możliwie małe kawałki, po czy wystaw je przez kilkanaście godzin na działanie intensywnego dymu, najlepiej wspartego liśćmi palm - w ten sposób je wysuszysz i sprawisz, że bakterie stracą nim zainteresowanie nawet na cały rok, przez który to czas mięso będzie się nadawało do spożycia, nawet jeśli będziesz je trzymał w zwykłym worku. Oczywiście je wcześniej ugotuj.)

10. Uważnie obserwuj sygnały potencjalnych ekip ratunkowych. Zbuduj z gałęzi znak SOS widoczny z daleka. Gdy spostrzeżesz jakiś statek bądź samolot, wykorzystaj duży kawałek materiału i ognisko do przesłania wiadomości: trzy krótkie błyski, minuta ciągłego światła i znowu trzy krótkie błyski aż do uzyskania reakcji.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…