Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

„Skarb z Berthouville” został odkryty przypadkowo przez francuskiego rolnika

„Skarb z Berthouville” został odkryty przypadkowo przez francuskiego rolnika – „Skarb z Berthouville” został odkryty przypadkowo przez francuskiego rolnika podczas orki w północnej Francji. Do odkrycia doszło w marcu 1830 roku i znaleziony skarb zawierał jedną z najbardziej imponujących kolekcji bardzo dobrze zachowanych rzymskich przedmiotów wykonanych ze srebra. Jest to trzecie takie wielkie znalezisko w historii.
Na skarb składało się wiele unikalnych artefaktów wykonanych głównie ze srebra, ale także innych wartościowych metali. Naukowcy ocenili, że pochodzą one z I-II wieku n.e. Cały skarb liczy 93 przedmioty, które łącznie ważą 25 kg. Wśród artefaktów można wyróżnić kubki, słoje, miski, phiale – antyczne naczynie służące w czasie libacji.
Ponadto odnotować należy dwie srebrne statuetki. Jedna z nich wykonana jest ze srebra i przedstawia grecką nimfę Maję; druga o wysokości 60cm ukazuje boga handlu Merkurego.
Pytanie jednak jakie się nasuwa to: kto był właścicielem tego skarbu. Naukowcy początkowo sądzili, że tak pokaźny zbiór cennych przedmiotów został zebrany dla celów rytualnych. Opcję tą jednak wykluczono, gdyż przedmioty pochodziły z różnych okresów.
Naukowcom udało się jednak odnaleźć inskrypcje na srebrnych kubkach do picia (scyphi) udekorowanych centaurami, nawiązującymi do kultu Dionizosa. Jak się okazało skarb należał do niejakiego Kwintusa Domicjusza Tutusa.
Po znalezieniu skarbu, archeolodzy na miejsce odkrycia przybywali jeszcze trzykrotnie: 1861, 1862 i 1986 roku. W czasie swoich prac wykopaliskowych odkryli pozostałości gallo-rzymskiego teatru i tajemniczej świątyni powstałej zapewne jako przybytek Merkurego.
Obecnie skarb z Berthouville znajduje się w Getty Villa w Malibu, w Kalifornii w USA. Tam też naukowcy prowadzą proces renowacji i badań w ramach kilkuletniego projektu.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…