Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Baarle-Nassau (brab. Baol) – gmina i miejscowość w Holandii, w Brabancji

Baarle-Nassau (brab. Baol) – gmina i miejscowość w Holandii, w Brabancji – Baarle-Nassau (brab. Baol) – gmina i miejscowość w Holandii, w Brabancji Północnej położone przy granicy belgijsko-holenderskiej. Wraz z belgijską miejscowością Baarle-Hertog stanowi jeden organizm miejski, tzw. Baarle.

Granica państwowa na terenie obu gmin stanowi skomplikowany układ enklaw i eksklaw – Baarle-Hertog obejmuje 22 eksklawy na terytorium Holandii, Baarle-Nassau zaś 7 eksklaw w eksklawach belgijskich oraz jedną eksklawę we właściwym terytorium Belgii. Granica na terenie obu miejscowości ma się nijak do układu ulic – w wielu miejscach granica biegnie środkiem lub skrajem ulicy, przecina je w dowolnym miejscu. Również zabudowania nie są zdeterminowane przebiegiem granicy belgijsko-holenderskiej – wiele budowli, zarówno domów prywatnych, jak i sklepów, kawiarni, warsztatów, postawionych jest na samej granicy.

O przynależności państwowej budynku decyduje to, po której stronie granicy znajdują się główne drzwi wejściowe, co jest zaznaczone na tabliczce z numerem domu, która jest albo w barwach holenderskich, albo ma małą flagę belgijską. W miejscowości znajduje się także dom, którego drzwi wejściowe leżą dokładnie pośrodku granicy. Władze wielokrotnie próbowały przekonać właściciela do przesunięcia drzwi, jednakże ten się nie zgodził i obecnie budynek ma podwójną numerację – po jednej stronie drzwi widnieje belgijski numer 2, a po drugiej holenderski 19.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…