Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Karabin maszynowy Vickersa (na zdjęciu) jest uznawany za jedną z najbardziej

Karabin maszynowy Vickersa (na zdjęciu) jest uznawany za jedną z najbardziej – Karabin maszynowy Vickersa (na zdjęciu) jest uznawany za jedną z najbardziej niezawodnych broni w historii.

Znana jest historia z zachodniego frontu pierwszej wojny światowej, kiedy podczas brytyjskiego ataku na las obok francuskiej wioski  Bazentin le Petit, strzelcy z brytyjskiej 100 Brygady otrzymali rozkaz prowadzenia ognia zaporowego w kierunku niemieckich okopów. 10 karabinów maszynowych Vickersa prowadziło ostrzał ogniem ciągłym nieprzerwanie przez dwanaście godzin, wystrzeliwując około miliona sztuk amunicji i skutecznie zapobiegając niemieckiemu kontratakowi.
W ciągu tych dwunastu godzin żaden z karabinów nie wykazał żadnych problemów lub usterek. 

Innym razem w 1963 roku w brytyjskiej bazie wojskowej w Yorkshire armijni zbrojmistrzowie postanowili przetestować niezawodność karabinu maszynowego Vickersa przy okazji pozbywając się przestarzałej amunicji typu Mk VII, która zalegała stertami w magazynach. Zmieniająca się co pół godziny trzyosobowa załoga strzelców operowała pojedynczym karabinem maszynowym Vickersa nieprzerwanie przez siedem dni, wystrzeliwując 5 milionów sztuk amunicji, aż do momentu gdy zwyczajne jej zabrakło. Po wystrzeleniu wszystkich nabojów z magazynu karabin został oddany do inspekcji, która wykazała brak jakichkolwiek uszkodzeń i pełną gotowość bojową broni.

Karabin Vickersa był w służbie armii brytyjskiej bez przerwy przez pięćdziesiąt sześć lat (1912-1968) będąc używany na masową skale podczas pierwszej i drugiej wojny światowej jak i podczas kilkunastu innych konfliktów toczonych na różnych kontynentach świata przez 50 różnych krajów w ciągu kilku dekad.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…