Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W 1991 r. w płytkiej mogile w rosyjskim Jekaterynburgu odkryto ludzkie szczątki,

W 1991 r. w płytkiej mogile w rosyjskim Jekaterynburgu odkryto ludzkie szczątki, w powszechnym przekonaniu należące do zamordowanej przez bolszewików w 1918 r. carskiej rodziny. Aby zweryfikować tę tezę, przeprowadzono badania genetyczne mitochondrialnego DNA odnalezionego mężczyzny i kobiety, przypuszczalnie cara Mikołaja II oraz jego żony Aleksandry Fiodorowny.

Jako że mitochondrialne DNA dziedziczone jest wyłącznie w linii żeńskiej w praktycznie niezmiennym stanie przez całe tysiąclecia, w celach porównawczych pobrano próbkę krwi od członków brytyjskiej rodziny królewskiej: małżonka Elżbiety II księcia Filipa (którego babcia od strony matki była siostrą Aleksandry Fiodorowny) oraz nieżyjącego już Jakuba Carnegie, księcia Fife (którego prababcia, królowa Danii, była siostrą matki Mikołaja II).

Wyniki bez cienia wątpliwości wykazały mitochondrialne pokrewieństwo pomiędzy tymi osobami. Szczątki pary carskiej oraz odkrytych wraz z nią trzech zamordowanych córek złożono z honorami w katedrze Piotra i Pawła w Sankt Petersburgu, a w pogrzebie, obok prezydenta Jelcyna i jego żony, wzięło udział kilkoro kuzynów dynastii Romanowów. W 2000 r. rosyjska cerkiew prawosławna ogłosiła kanonizację Mikołaja II oraz jego rodziny.

Na zdjęciu po lewej car Mikołaj II ze swoim kuzynem królem Wielkiej Brytanii Jerzym V na spotkaniu w Berlinie w 1913 r. Wielopokoleniowe łączenie się w pary członków blisko spokrewnionych rodów królewskich całej Europy poza uderzającym podobieństwem fizycznym skutkowało rozlicznymi schorzeniami charakterystycznymi dla potomstwa związków kazirodczych. To właśnie niewielkiej różnorodności genów rodziców przypisuje się m.in. hemofilię carewicza Aleksieja, przez którą w momencie egzekucji nie był w stanie nawet ustać na nogach o własnych siłach.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…