Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Na piętnastu faraonów z dynastii Ptolemeuszy (spośród których każdy przybrał

Na piętnastu faraonów z dynastii Ptolemeuszy (spośród których każdy przybrał królewskie imię Ptolemeusz) ośmiu poślubiło własną siostrę rodzoną, jeden przyrodnią, jeden kuzynkę drugiego stopnia, jeden siostrzenicę, dwóch nie zdążyło się w ogóle ożenić, a tylko dwóch związało się z kobietami w żaden sposób ze sobą niespokrewnionymi.

Sądzi się, że wywodzący się z Grecji Ptolemeusze chcieli w ten sposób uszanować rdzenne zwyczaje Egipcjan, uważających, że faraońska boskość przechodzi z matki na córkę, zamiast z ojca na syna, przy czym należy zaznaczyć, że na chwilę obecną stan naszej wiedzy wskazuje na to, że kazirodcze stosunki w Egipcie rządzonym przez rodowitych Egipcjan, choć bynajmniej nienależące do rzadkości (zwłaszcza od powstania tzw. Nowego Królestwa ok. 1550 r. p.n.e.), nie pojawiały się na dworze królewskim nawet w przybliżeniu tak często, jak miało to miejsce za czasów Ptolemeuszy.

Słynna Kleopatra VII, ostatnia królowa Egiptu przed ostatecznym anektowaniem go przez Rzym, wyszła aż za dwóch swoich braci, choć z małżeństw tych nie narodziło się żadne potomstwo. Kleopatra urodziła dzieci jedynie dwóm wielkim Rzymianom: Juliuszowi Cezarowi (Cezariona, zgładzonego na rozkaz przyszłego cesarza Rzymu Oktawiana) oraz Markowi Antoniuszowi (dwóch synów oraz jedną córkę). Oktawian kazał pojmać dzieci Marka Antoniusza, a następnie zakuł w łańcuchy i zmusił do przejścia ulicami Rzymu, wywołując tym oburzenie mieszkańców, co skłoniło go do przekazania ich pod kuratelę swojej siostrze. Spośród całej trójki jedynie córce — Kleopatrze Selenie — udało się jako tako ułożyć życie, ostatecznie kończąc jako małżonka króla Numidii i zostawiając po sobie potomków.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…