Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Joseph Smith otrzymuje wizję od Boga Ojca i Jezusa Chrystusa, w wyniku której

Joseph Smith otrzymuje wizję od Boga Ojca i Jezusa Chrystusa, w wyniku której podejmuje decyzję o założeniu Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Manchester w stanie Nowy Jork, 1820 r.

Kościół ten oraz jego liczne powstałe później odłamy, choć same określają siebie mianem chrześcijańskich, przez większość teologów uważane są za politeistyczne kulty m.in. z uwagi na wyraźne oddzielenie od siebie boskich postaci Boga i Jezusa, jak widać na zamieszczonym witrażu. Ich zwolennicy twierdzą również, że tzw. Księga Mormona — opublikowana po raz pierwszy przez Smitha w 1830 r. — opisująca (w przetłumaczonym rzekomo na angielski przez samego Smitha z "reformowanego egipskiego" oryginale), jak wygnane z Jerozolimy plemię żydowskie osiedliło się przed tysiącami lat na kontynencie amerykańskim, stanowi równorzędne uzupełnienie Biblii — stąd bierze się nazwa całego nurtu: mormonizm.

Jednym z najlepiej znanych przedstawicieli tej niezwykle kontrowersyjnej religii jest republikański kandydat na prezydenta USA z 2012 r. Mitt Romney. Mormoni prowadzą zakrojoną na gigantyczną skalę działalność misyjną — tym mianem określa siebie np. ok. 1500 Polaków.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…