Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Monrowia, stolica Liberii, 1932 r. Liberia ustanowiona została w 1847 r.

Monrowia, stolica Liberii, 1932 r.

Liberia ustanowiona została w 1847 r. jako teren pod osadnictwo uwolnionych amerykańskich oraz karaibskich niewolników. Ci w liczbie około 12.000 bardzo szybko zdominowali ludność tubylczą, wprowadzając na terenie całej republiki porządki wzorujące się na Południu Stanów Zjednoczonych, co najlepiej widać m.in. po architekturze tamtego okresu: drewniane chaty stylizowane na eleganckie pałacyki z Luizjany z werandami i kolumnami. Na zdjęciu widać obelisk ku czci pierwszego prezydenta Liberii, w oczywisty sposób nawiązujący do pomnika Jerzego Waszyngtona.

Urodzone w USA "elity" oraz ich potomkowie powielali amerykańskie schematy również w polityce: miejscowych traktowały znacznie gorzej, niż sami byli wcześniej traktowani przez białych, bezwzględnie tępiąc lokalne religie i rugując z przestrzeni publicznej afrykańskie języki. W praktyce w najlepsze funkcjonowało formalnie zakazane niewolnictwo. Władza nad krajem spoczywała w rękach silnego prezydenta oraz dwóch izb parlamentu.

Wszystko to było jednak tylko fasadą. Liberyjskie wybory były organizowanym co kilka lat pozbawionym znaczenia spektaklem. Kraj był do cna przeżarty przez korupcję, mało wydajne rolnictwo trzymało wszystkich spoza kręgu władzy w stanie permanentnego niedożywienia, koncesje na wydobycie cennych surowców sprzedawano bez zastanowienia zagranicznym koncernom, które następnie zaopatrywano w niewolniczą siłę roboczą, drogi nawet w stolicy pozostawały w większości nieutwardzone, a rozwój edukacji praktycznie nie występował (wymowny pozostaje fakt, że wskaźnik alfabetyzacji współczesnej Liberii nadal nie osiągnął poziomu wśród czarnoskórych mieszkańców południowych Stanów... z 1900 r.). Chociaż na czele kraju stali w większości wykształceni ludzie, nie produkowali oni praktycznie żadnej literatury. Powyższe zdjęcie jest jednym z bardzo niewielu, które w tamtym okresie wykonano, a i ono jest autorstwa holenderskiego podróżnika.

Tzw. Ameryko-Liberyjczycy zostali odsunięci od władzy dopiero w 1980 r. Kolejne dekady w historii kraju to seria krwawych wojen domowych.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…