Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Pismo linearne B, wykorzystywane przez cywilizację mykeńską od XVI do XI

Pismo linearne B, wykorzystywane przez cywilizację mykeńską od XVI do XI w. p.n.e., odszyfrowano tylko dlatego, że w połowie zeszłego wieku językoznawcy zorientowali się, że przedstawia ono język grecki. Metodą prób i błędów udało się w końcu przyporządkować poszczególnym znakom takie wartości, aby prezentowany tekst miał znaczenie w mowie Homera.

Choć linearne B bez wątpienia wywodzi się od wykorzystywanego przez wcześniejszą kulturę minojską linearnego A, w tym wypadku opieranie się na grece okazało się bezskuteczne. Obecnie panuje zgoda, że kimkolwiek byli tajemniczy Minojczycy, architekci pierwszej wielkiej europejskiej cywilizacji, na pewno nie posługiwali się greckim, ani żadnym innym spokrewnionym językiem. Do tej pory nie odnaleziono jednak żadnej dwujęzycznej inskrypcji, która mogłaby pozwolić badaniom wyjść z fazy czystych spekulacji.

Oba te rodzaje pisma zostały kompletnie zapomniane w trakcie następujących po epoce brązu "ciemnych wiekach", toteż w żaden sposób nie wpłynęły na rozwój późniejszego alfabetu greckiego (którego podstawową formę zaczerpnięto od Fenicjan ok. IX w. p.n.e.), w którym spisano niemal cały dorobek starożytnej Grecji, jaki znamy ze szkół.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…