Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Wydana w 1982 r. monumentalna powieść science-fiction autorstwa L. Rona

Wydana w 1982 r. monumentalna powieść science-fiction autorstwa L. Rona – Wydana w 1982 r. monumentalna powieść science-fiction autorstwa L. Rona Hubbarda "Pole bitewne Ziemia" mimo dość mieszanego przyjęcia przez krytykę okazała się gigantycznym sukcesem sprzedażowym. W ogromnej mierze przyczyniła się do tego działalność założonego przez Hubbarda Kościoła Scjentologicznego: wierni mieli być nakłaniani, a niekiedy nawet zmuszani do zakupu rozlicznych kopii książki. 

Pracownicy księgarń donosili o klientach targających pod pachami po kilkanaście egzemplarzy powieści, które po krótkim czasie, wciąż zafoliowane i opatrzone oryginalną ceną, wracały nieodpłatnie do sklepów, aby mogły znaleźć kolejnych nabywców. Pod wieloma względami przypominało to sytuację z innym dziełem Hubbarda, pseudonaukową rozprawą na temat ludzkiej psychologii stanowiącą fundamentalny tekst kanoniczny scjentologów pt. "Dianetyka: współczesna nauka o zdrowiu umysłowym" — również ta książka rozeszła się w milionach egzemplarzy w zbliżonych okolicznościach.

"Pole bitewne Ziemia" doczekało się adaptacji filmowej w 2000 r. — w projekt zaangażowało się wielu prominentnych scjentologów, m.in. aktor John Travolta, wcielający się w postać głównego antagonisty. Film został przez recenzentów okrzyknięty mianem jednego z najgorszych w historii i, w przeciwieństwie do książkowego oryginału, okazał się gigantyczną klapą finansową, nie zwracając nawet połowy budżetu.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…