Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Po I wojnie opiumowej (1839-1842) wzrost surowców importowanych z Wielkiej

Po I wojnie opiumowej (1839-1842) wzrost surowców importowanych z Wielkiej – Po I wojnie opiumowej (1839-1842) wzrost surowców importowanych z Wielkiej Brytanii do Chin (głównie tkanin bawełnianych i wełnianych) wzrósł czterokrotnie. Spowodowało to upadek tysięcy chińskich zakładów tkackich, oraz wzrost kursu srebrnego pieniądza nieużywanego w handlu wewnętrznym. Doprowadziło to do wzrostu podatków i gwałtownego ubożenia chińskiego narodu.

W połowie XIX w. dramatyczna sytuacja w państwie doprowadziła do serii buntów, które przerodziły się w wielki ruch militarno-religijny pod przewodnictwem mistyka Honga Xiuquana. Ruch ten propagował równość wszystkich obywateli, równy podział ziemi, zakaz alkoholu i poligamii, oraz prostytucji. Powstańcy chcieli utworzyć z Chin "Niebiańskie Królestwo Wielkiego Pokoju" 

Bunt nazwano "Powstaniem Tajpingów", które było skierowane przeciwko dynastii Qing, oraz Brytanii i Francji. Mimo surowych zasad panujących u tajpingów, oraz wielu militarnych sukcesów, rządy okazały się mało efektywne i brutalne.

 Po ponad dekadzie walk w Chinach powstanie upadło, zbierając krwawe żniwo wynoszące od 20 do 40 milionów zabitych.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…