Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Czarna środa (zwana również białą) jest to atak spekulacyjny na funta brytyjskiego

Czarna środa (zwana również białą) jest to atak spekulacyjny na funta brytyjskiego przeprowadzony przez George'a Sorosa 16 września 1992 r. Zarobił on na nim ok. 1 mld USD, a brytyjskie ministerstwo skarbu określiło straty na 3,4 mld funtów. W podobnym czasie były prowadzone ataki spekulacyjne na włoską lirę. 

Przystąpienie Wielkiej Brytanii do ERM wiązało się z tym, że kurs nie nie będzie mógł wahać się w paśmie większym niż 6%. Na początku lat 90., wysokie niemieckie stopy procentowe, ustalone przez Bundesbank w celu przeciwdziałania narastającym procesom inflacyjnym w związku ze zjednoczeniem kraju, spowodowały coraz większe napięcia w ERM.

We wrześniu 1992 r. nastąpiła gwałtowna deprecjacja (spadek wartości) dolara wobec niemieckiej marki. W związku z powiązaniem funta z ERM, umacniał się on do amerykańskiej waluty do nie dających się zaakceptować poziomów. Z racji olbrzymiej części brytyjskiego eksportu rozliczanego w USD, korekta kursu funta do dolara wydawała się nieunikniona. Przewidując nieuchronne „pęknięcie tamy” spekulanci przyspieszyli przyszłe zdarzenia poprzez pożyczanie funta (także lira) i jego wymianę na niemieckie marki. Oczekiwali, że spłacą kredyt zdewaluowaną walutą, a różnica uzyskana na tej operacji będzie ich zarobkiem.

Skutkiem ataku było opuszczenie przez Wielką Brytanię ERM oraz podwyższenie stóp procentowych w UK. To z kolei spowodowało wzrost oprocentowania kredytów, upadek przedsiębiorstw oraz załamanie się rynku mieszkań. Ten atak spowodował bardzo negatywne postrzeganie euro w Wielkiej Brytanii.

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że Czarna Środa udowodniła, że długookresowo była zjawiskiem pozytywnym dla brytyjskiej gospodarki. Jej konsekwencje pozwoliły na ustalenie się stóp procentowych na naturalnym poziomie oraz zachęciły rząd do odważnych zmian instytucjonalnych, które w rezultacie podziałały ozdrowieńczo na gospodarkę. Paradoksalnie, jesienią 1996 oraz u początków 1997 r. funt szterling powrócił do poziomów na jakich znajdował się przed Czarną Środą i taki też, dosyć stabilny pozostał jego kurs do końca 2006 roku.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…