Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
zarchiwizowany

Około 7 % wszystkich pierwiastków we wszechświecie stanowi hel – tak wykazują

Około 7 % wszystkich pierwiastków we wszechświecie stanowi hel – tak wykazują badania radioastronomiczne i astronomiczne. Dlaczego akurat 7%? Obliczenia komputerowe potwierdzają i wyjaśniają te obserwacje:
 
1)	w momencie Wielkiego Wybuchu wszechświat, w pierwszych milisekundach istnienia, rozszerzał się z prędkością światła i miał temperaturę wyjściową około 10 bilionów stopni (10 000 000 000 000). 

2)	w ciągu kilku sekund, rozszerzając się, wszechświat ostygł do temperatury około 10 miliardów stopni. Warunki do powstawania kwantów materii i energii zmieniały się wręcz dramatycznie w każdej chwili.

3)	Obliczenia wykazały, że kilka sekund po początku musiała istnieć taka faza, w której współdziałanie ekspansji ognistej kuli oraz procesów między cząsteczkami utrzymywało przez niewiele minut stałą temperaturę nieco poniżej jednego miliarda stopni. W tym czasie wszechświat był już wystarczająco ochłodzony do tego, by mogły powstać atomy helu. 

4)	Kilka minut później temperatura spadła do kilku milionów stopni, poniżej granicy krytycznej, w której hel już nie mógł powstawać. 

5)	W sumie obliczenia wykazały, że warunki do powstawania helu trwały akurat tyle, by 7 % potencjału wyjściowego przemieniło się w ten pierwiastek (!) (podczas  gdy pozostała część protonów w dalszym procesie przemieniła się w wodór w wyniku przechwytywania elektronów).  Cięższe pierwiastki nie mogły powstawać w wielkim wybuchu. Odpowiednie warunki powstały miliardy lat później w centrach gwiazd i uwolnione w wyniku wybuchów gwiazd supernowych. 

WNIOSEK: Zgodność między zaobserwowana ilością helu we wszechświecie, a tym co później pokazały obliczenia komputerów, jest jednym z wielu dowodów na to, że wszechświat miał swój początek, choć było to bardzo dawno temu, około 14 miliardów lat temu.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…