Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Od chwili publikacji przełomowego dzieła Karola Darwina "O powstawaniu

Od chwili publikacji przełomowego dzieła Karola Darwina "O powstawaniu gatunków" w 1859 r. społeczność naukowa zaczęła spekulować, w której części globu mógł wyewoluować rodzaj ludzki. Traktując małpy człekokształtne jako naszych oczywistych kuzynów, wytypowano dwie kandydatury: Afrykę Subsaharyjską z jej gorylami i szympansami oraz Azję Południowo-wschodnią — ojczyznę orangutanów i gibbonów.

Choć sam Darwin optował za tą pierwszą opcją, większość jego kolegów pozostawała wobec niej sceptyczna. Już w 1891 r. zyskali oni bardzo silny argument na poparcie swoich tez: holenderski anatom Eugène Dubois odkopał na wschodniej Jawie (ówczesne Holenderskie Indie Wschodnie, dzisiejsza Indonezja) liczące 300 tys. lat szczątki hominida. W 1921 r. zaś w pekińskim kompleksie jaskiń Zhoukoudian odkryto zbliżone wiekiem kości podobnego osobnika. Zarówno człowiek "jawajski", jak i "pekiński" zostali później sklasyfikowani jako przedstawiciele drugiego obok znanego z Europy neandertalczyka odłamu ludzkiej ewolucji: homo erectus.

Gdy zachodnia archeologia w zasadzie zaakceptowała już ideę, że człowiek pojawił się po raz pierwszy na indonezyjskich wyspach, skąd rozprzestrzenił się na resztę globu, intrygujące szkielety odnajdywane na Czarnym Lądzie, takie jak tzw. dziecko z Taung, czyli australopitek odnaleziony w 1924 r. na terenie Związku Południowej Afryki, zbywano jako należące do wymarłych gatunków małp. Sporą rolę odgrywało tu wiodące wówczas przekonanie, że człowiek i małpa rozstali się na ewolucyjnej ścieżce nawet 30 milionów lat temu, dlatego ideę, że nasi przodkowie jeszcze dwa miliony lat temu mogli dysponować mózgami niewiele większymi od małpich, uznawano za pseudonaukowy absurd.

Dopiero po II wojnie światowej, wraz z lawinowym wzrostem liczby odkrywanych w Afryce szkieletów dawnych hominidów oraz rozwojem badań DNA, społeczność archeologów ostatecznie w pełni zaakceptowała pierwotną teorię Darwina o afrykańskich początkach ludzkości.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…