Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Odkryte w 1991 r. w jaskini Dmanisi w Gruzji szczątki hominidów, najstarsze

Odkryte w 1991 r. w jaskini Dmanisi w Gruzji szczątki hominidów, najstarsze odnalezione poza kontynentem afrykańskim, spowodowały niemałe zamieszanie w środowisku archeologów, dostarczając bardzo solidnych dowodów na to, że odkopane dotychczas w różnych zakątkach Starego Świata kości (które traktowano jako należące do odzielnych odgałęzień naszej ewolucji, jeżeli różniły się od siebie choćby w bardzo nieznacznym stopniu), w rzeczywistości mogą reprezentować różne stadia rozwoju tej samej istoty ludzkiej.

Obecnie akceptowaną teorię można w dużym uproszczeniu streścić następująco: ok. 2,5 mln lat temu we wschodniej Afryce pojawił się pierwszy człowiek zdolny do poruszania się w pozycji pionowej, rozpalania ognia i wykorzystywania go do gotowania posiłków, tworzenia skomplikowanych, a nawet uczuciowych więzi grupowych, polowania na grubego zwierza, a być może nawet korzystania z tratw do przemieszczania się po powierzchni wody. Był to zarazem pierwszy przedstawiciel gatunku homo, który — ok. 2 mln lat temu — opuścił teren Afryki, choć ogromna część jego oryginalnej populacji tam pozostała. Człowiek wyprostowany następnie rozdzielił się na kilka grup: część udała się do Europy, gdzie wyewoluowała w neandertalczyków, podczas gdy inni obrali kierunek wschodni, dając początek nowym podgatunkom. W ciągu kolejnych 200 tysięcy lat człowiek wyprostowany we wszystkich swoich odmianach dominował w sumie nad całą Afryką, południową i zachodnią Europą, Bliskim Wschodem, południową, wschodnią oraz południowo-wschodnią Azją, gdzie zatrzymał się na Jawie, Borneo oraz Półwyspie Koreańskim.

Poczynając od ok. 300 tysięcy lat temu (wnosząc po najnowszych, rewolucyjnych odkryciach), prawnukowie człowieka wyprostowanego, którzy pozostali w Afryce, wyewoluowali w naszych przodków (homo sapiens), a następnie ruszyli śladami oryginalnych afrykańskich emigrantów, wygrywając ostatecznie ewolucyjną rywalizację z kuzynami, od których pozostawali rozdzieleni przez grubo ponad milion lat.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…