Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Z uwagi na fakt, że w wykorzystywanej w Stanach Zjednoczonych skali Fahrenheita

Z uwagi na fakt, że w wykorzystywanej w Stanach Zjednoczonych skali Fahrenheita temperaturze zamarzania wody odpowiada nie 0°F, ale 32°F, jej konwersja na stopnie Celsjusza bywa problematyczna. Istnieje jednak prosty sposób na szybkie jej przeliczenie w pamięci: od temperatury Fahrenheita odejmij liczbę zębów u dorosłego człowieka, a następnie wynik podziel przez 2.

Oczywiście otrzymana w ten sposób liczba nie będzie równie dokładna, co rezultat dokładnych obliczeń opartych na wzorze, margines błędu nie będzie jednak specjalnie duży. Można to udowodnić, porównując "zębowy" przelicznik z oficjalnym w przypadku najwyższej i najniższej temperatury zanotowanej w historii świata:

*134°F:
^ po "zębach" i "połówce": 51°C
^ po wzorze: 56,7°C

*–129°F
^ po "zębach" i "połówce": –80,5°C
^ po wzorze: –89,2°C

W przypadku wartości, z którymi stykamy się na co dzień, różnice te będą znacznie mniejsze.

———————————————————————————————————————————

Kosztem drobnego skomplikowania metody możemy jednak uzyskiwać dokładniejsze wyniki. Po odjęciu od temperatury Fahreheita liczby zębów (32) oraz podzieleniu jej przez 2, spójrzmy na znak otrzymanej liczby. Jeśli jest ona dodatnia, dodajmy do niej wartość cyfry dziesiątek (np. jeżeli po "zębach" i "połówce" wychodzi nam 48°C, dodajmy do niej 4; jeżeli 29°C, dodajmy do niej 2 itd.), jeśli zaś jest ona ujemna, odejmijmy wartość cyfry dziesiątek (a więc od –37°C po "zębach" i "połówce" odejmiemy 3; od –57°C odejmiemy 5 itd.).

Spróbuj zrobić to z wynikami otrzymanymi po "zębach" i "połówce" w przypadku podanych wyżej ekstremalnych temperatur: najwyższa zamieni się w 56°C, a najniższa w –88,5°C. Jak widać, są to już wartości bardzo zbliżone do rzeczywistych.

Gdy po "zębach" i "połówce" otrzymujemy wynik wyższy od 100°C bądź niższy od –100°C, sposób działania się nie zmienia: z tym że do wyniku po "zębach" i "połówce" dodajemy (bądź od niego odejmujemy) wartość połączonej cyfry setek z cyfrą dziesiątek. Np. celem obliczenia 300°F najpierw od tej liczby odejmujemy liczbę zębów, dzielimy przez 2 i zapamiętujemy dwie pierwsze cyfry otrzymanego wyniku (268 : 2 = 134, a więc 13).

300°F ≈ (300 – 32) : 2 + 13 = 134 + 13 = 147°C

Podczas gdy korzystając z oficjalnego wzoru otrzymalibyśmy bardzo podobne 148,8°C.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…