Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Konflikt w Tetowie – konflikt zbrojny z 2001 roku między...

Konflikt w Tetowie – konflikt zbrojny z 2001 roku między rządem macedońskim i miejscowymi Albańczykami.

 Podłożem konfliktu w Tetowie był rozpad Jugosławii, który spowodował napływ dużej liczby Albańczyków z Kosowa i Albanii do Macedonii.
 2 stycznia Albańczycy zaatakowali posterunek policji we wsi Tearka w pobliżu Tetowa – zginął policjant, a trzech innych zostało rannych.
 Walki pomiędzy siłami rządowymi i Armią Wyzwolenia Narodowego (następczynią Armii Wyzwolenia Kosowa) rozpoczęły się 12 lutego.
 Liczące około 5 tysięcy ludzi oddziały UÇK rozpoczęły napady zbrojne
 na posterunki policji, jednostki wojskowe, szlaki komunikacyjne, ujęcia wody i na ludność cywilną, zmuszając Macedończyków do ucieczki z terenów zasiedlonych przez większość albańską. Mimo że Albańczycy zdecydowali się na konfrontację zbrojną, ich celem była jedynie
 poprawa ich sytuacji bytowej w Macedonii, a nie secesja.

 Do 14 marca rebelianci opanowali rejon Tetowo, 17 marca rząd macedoński ogłosił mobilizację. 3 maja rozpoczęła się operacja wojskowa przeciwko UÇK w rejonie Kumanowa, która zakończyła się niepowodzeniem. Negocjacje w Ochrydzie rozpoczęły się 28 lipca i zakończyły 13 sierpnia podpisaniem porozumienia. Dopiero po zawarciu pokoju ostatecznie wygasły walki. Na zdjęciu rezerwowa jednostka policji macedońskiej
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…