Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Nie sposób jest przecenić roli, jaką w rozwoju zachodniej literatury odegrała

Nie sposób jest przecenić roli, jaką w rozwoju zachodniej literatury odegrała spopularyzowana przez Jana Gutenberga ruchoma czcionka. W ciągu pięćdziesięciu lat od wydania przez niego słynnej Biblii (w połowie XV w.), w całej Europie wydrukowano co najmniej 8 milionów egzemplarzy książek. Do końca XVI w. z kolei liczba ta wzrosła aż do 150 milionów. W Polsce pierwsze druki pojawiły się w 1473 r. w Krakowie, przyniesione przez Niemców.

Ciekawostką jest fakt, że czcionka została zakazana przez osmańskiego sułtana-kalifa Bajazyda II w 1483 r. jako niezgodna z islamem. Spekuluje się, że do tego kroku popchnęła go presja ze strony wpływowego środowiska tureckich kaligrafów, obawiających się o wpływ druku na popyt na ich usługi — inaczej niż w Europie, gdzie spisywaniem i kopiowaniem ksiąg zajmowali się przede wszystkim nieodpłatnie mnisi. Drukowanie literatury na większą skalę rozpoczęło się więc w Turcji i na podległych jej terenach dopiero w XIX w.

Wielu historyków uważa, że to właśnie tę decyzję sułtana należy winić za rozwijające się w kolejnych wiekach zacofanie intelektualne świata muzułmańskiego względem Zachodu.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…