Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Ze szkół wiemy, że po zdobyciu w 1453 r. Konstantynopola Mehmed II ruszył

Ze szkół wiemy, że po zdobyciu w 1453 r. Konstantynopola Mehmed II ruszył przez Bałkany na podbój Europy. Znamy też wielką ambicję jego oraz wszystkich kolejnych sułtanów: dotarcie do Rzymu i przemianowanie Bazyliki św. Piotra w meczet. Początkowo Turcy wcale nie mieli jednak zamiaru żmudnie przebijać się przez bałkańskie góry — stolicę chrześcijaństwa chcieli dosięgnąć z zupełnie innej strony.

28 lipca 1480 r. flota osmańska przypuściła niespodziewany atak na twierdzę w miejscowości Otranto, położonej na najbardziej na wschód wysuniętym fragmencie włoskiego "obcasa". Po dwóch tygodniach oblężenia obrońcy wywiesili białą flagę, a Turcy triumfalnie wkroczyli do Otranto, przygotowując się do marszu na Rzym. Informacja o tym, że wojska islamskie wylądowały zaledwie nieco ponad 500 km od Wiecznego Miasta, wzbudziła popłoch na dworze papieża Sykstusa IV, który nakazał przygotowanie planu ewakuacji Stolicy Piotrowej, jednocześnie śląc listy do katolickich monarchów Europy z desperacką prośbą o wsparcie.

Jak można się domyślać, "turecki D-Day" zakończył się klęską. Wizja triumfalnego podboju Rzymu zamieniła się w rozpaczliwą obronę jedynego przyczółka w Italii, który udało im się zdobyć. Po śmierci Mehmeda II w maju 1481 r. i narosłej walki o schedę po nim, dłuższa okupacja Otranto nie miała już większego sensu: w sierpniu Turcy złożyli broń i odpłynęli do Konstantynopola. Po wkroczeniu do twierdzy wojska neapolitańskie usłyszały od miejscowych o 813 mieszkańcach, którzy zostali ścięci za odmowę przejścia na islam. Włoscy katolicy do dziś czczą pamięć męczenników, a w 2013 r. kanonizował ich papież Franciszek.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…