Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W omawianiu tematu kolonizacji Afryki rzadko wspomina się, że obok Belgów,

W omawianiu tematu kolonizacji Afryki rzadko wspomina się, że obok Belgów, Brytyjczyków, Francuzów, Hiszpanów, Niemców i Portugalczyków na sporej części Czarnego Lądu swoją flagę wbili również... Omańczycy.

Ten położony na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego imamat w latach 1507—1650 pozostawał pod kontrolą Portugalczyków.
 Po ich wyparciu, w latach 1696–98, sami Omańczycy ruszyli na podbój portugalskich posiadłości wzdłuż wybrzeża wschodniej Afryki. Przejęli w ten sposób władzę nad niemal całą Somalią, kenijsko-tanzanijską linią brzegową oraz północnym skrawkiem Mozambiku. Do tego dochodziły wyspy, przede wszystkim Zanzibar, który wkrótce zamienił się w jedno z najważniejszych centrów arabskiego handlu niewolnikami.

Stosunki pomiędzy afrykańskimi włościami a omańską macierzą układały się różnie, jednak nie w sposób znacząco odbiegający od europejskiego modelu kolonizacji. Dobre czasy trwały blisko dwa stulecia i zakończyły się wraz z XIX wiekiem, kiedy presja ze strony coraz agresywniej rozszerzających w regionie swoje imperia Brytyjczyków oraz Niemców zmusiła sułtana Zanzibaru (wówczas już stanowisko odrębne od władcy Omanu, jednak nadal mu podporządkowane) do odstąpienia Europejczykom wybrzeża kontynentu. W 1890 r. zaś sam
 Zanzibar stał się brytyjskim protektoratem.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…