Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W przeciwieństwie do sąsiedniej Łotwy czy Litwy Estonia nie doświadczyła

W przeciwieństwie do sąsiedniej Łotwy czy Litwy Estonia nie doświadczyła masowej emigracji po wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 r. Nie wynika to jednak z tamtejszych standardów życia w sposób znaczny przekraczający te w innych krajach bałtyckich, lecz z bliskości Helsinek. Fińska stolica leży na przeciwległym od Tallinna (w którego obszarze metropolitarnym zamieszkuje niemal połowa całej populacji Estonii) brzegu zatoki fińskiej. Każdego tygodnia od 50 do 100 tys. Estończyków podejmuje się dwuipółgodzinnej przeprawy promowej do Helsinek, gdzie na ich nisko opłacane usługi panuje szczególny popyt.
 W piątkowy wieczór Estończycy zabierają swoje zarobione w Finlandii pieniądze z powrotem do ojczyzny, gdzie ich siła nabywcza wzrasta o kilka długości. Jednocześnie oficjalne wskaźniki stałej emigracji pozostają bardzo niskie.

Podobny efekt można zaobserwować w Słowacji: mieszkańcy najgęściej zaludnionej zachodniej części kraju regularnie, a często nawet codziennie podróżują do Wiednia, który oddalony
jest od Bratysławy o zaledwie 50 km.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…