Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Pomnik gilotyny symbolizującej traktat z Trianonw Békéscsabie na wschodnich

Pomnik gilotyny symbolizującej traktat z Trianonw Békéscsabie na wschodnich – Pomnik gilotyny symbolizującej traktat z Trianon
w Békéscsabie na wschodnich Węgrzech.

Układ pokojowy, którego podpisanie wymuszono na delegacji węgierskiej w wersalskim pałacu Trianon w Paryżu 4 czerwca 1920 r., pozbawiał świeżo oderwane od Austrii Królestwo Węgier na rzecz Rumunii, Czechosłowacji i Jugosławii niemal 70% terytorium i 13 milionów mieszkańców, w tym wielu etnicznych Węgrów. Niezwykle okrutne potraktowanie państwa, któremu trudno było przecież zarzucić szczególnie entuzjastyczny udział w minionej wojnie przeciwko Entencie, podyktowane było obawą Francji i Wielkiej Brytanii przed ewentualnością odbudowy przez Niemcy swojej strefy wpływów na dawnych terytoriach habsburskich — szczególnie Francja widziała w Rumunii i Czechosłowacji swoich najbliższych sojuszników w kształtowaniu dogodnej dla siebie polityki na Bałkanach.

Gdy informacja o przytłaczających warunkach traktatu dotarła do Węgier, w całym kraju wybuchła czarna rozpacz. Po ulicach Budapesztu przetoczyły się demonstracyjne pogrzeby (grzebano trumny przystrojone narodowymi sztandarami), numery gazet zaczęły wychodzić z czarnymi obwódkami przypominającymi nekrologi, tłumy zatrzymywały się i zdejmowały kapelusze na dźwięk kościelnych dzwonów, aby pięcioma minutami ciszy uczcić pamięć utraconych dwóch trzecich ojczyzny. Flagi na urzędach publicznych opuszczono z masztów i nie zaczęto podnosić ich aż do 1938 r., kiedy Węgrzy za wstawiennictwem Niemiec poczęli odbijać utracone tereny.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…