Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Hieroglify z Gosford w Nowej Walii Południowej (ok. 60 km na północny wschód

Hieroglify z Gosford w Nowej Walii Południowej (ok. 60 km na północ od Sydney), jedno z najgłośniejszych znalezisk w historii australijskiej archeologii. Odnalezione pod koniec lat 70. rozbudziły spekulacje, jakoby starożytni Egipcjanie (bądź przynajmniej wystawieni na wpływ ich kultury feniccy żeglarze) w zamierzchłych czasach odwiedzili krainę kangurów.

Odkrycie przez niemal całe zawodowe środowisko badawcze uważane jest za fałszerstwo. Wskazuje się na fakt, że wykorzystane hieroglify pochodzą z kompletnie różnych epok, niekiedy dzielonych przez nawet dwa tysiące lat. Wątpliwości wzbudza również fakt, iż wyryto je na wschodnim wybrzeżu Australii — potencjalni przybysze z Egiptu niemal na pewno w
pierwszej kolejności dotarliby na zachodnią linię brzegową.

Jeśli więc hieroglify są fałszywe, kto i kiedy je wykonał? Najprawdo-
podobniejszym sprawcą był któryś z australijskich weteranów I wojny światowej, którzy stacjonowali w Egipcie, a po powrocie do kraju często opowiadali, a nawet powielali to, co zobaczyli w kraju faraonów. Swoje mogło też zrobić odkrycie grobowca Tutenchamona z 1922 r., które odrodziło przygasającą nieco już dziewiętnastowieczną egiptomanię, inspirując Hollywood w 1932 r. do produkcji kultowego dziś horroru "Mumia", za pośrednictwem którego postać owiniętego w bandaże nieumarłego na stałe zagościła w publicznej świadomości.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…