Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W 1768 r. Benjamin Franklin rozpoczął pracę nad propozycją alfabetu fonetycznego

W 1768 r. Benjamin Franklin rozpoczął pracę nad propozycją alfabetu fonetycznego dla języka angielskiego, zapewniającego spójność pisowni z wymową wyrazów (pozbyto się m.in. liter c, j, q, w, x, i y). Powyżej zaprezentowany jest list, który do Franklina wysłał jeden z jego współpracowników, przedstawiający przykład tego, jak mogłaby wyglądać w ten sposób zapisywana angielszczyzna. Pomysł ojca-założyciela USA nie zdobył jednak większej popularności i ostatecznie został zapomniany.

Przez większą część średniowiecza pisownia języka angielskiego odpowiadała jego wymowie w sposób niezgorszy, niż w przypadku choćby francuskiego. Jednak od 1350 r. do mniej więcej początku XVIII w. doszło do tzw. wielkiej przesuwki samogłoskowej — wymowa długich samogłosek uległa kompletnemu przeobrażeniu, w żaden sposób nieodzwierciedlanemu przez ortografię.
Stosownej reformy nie przeprowadzono po dziś dzień. Rezultatem jest nietypowo wysoki poziom nieprzewidywalności pisanej angielszczyzny, co najlepiej widać po dramatycznej różnicy w wymowie litery "a" w słowach "father" i "later".
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…